Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie

PGZ: Polskie zakłady z umową na produkcję elementów wyrzutni rakiet Patriot

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. podpisały umowę na produkcję i dostawy siłowników do wyrzutni rakiet M903 wchodzących w skład amerykańskich systemów Patriot – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. (ZMT) oraz Raytheon Missiles & Defense, dział Raytheon Technologies, podpisały umowę na produkcję i dostawy siłowników do wyrzutni rakiet M903 wchodzących w skład systemów Wisła – poinformowała PGZ. ZMT wchodzą w skład PGZ. Polska w ramach programu Wisła zdecydowała o zakupie amerykańskich systemów rakietowych Patriot.

W informacji PGZ podkreślono, że porozumienie jest kolejnym etapem współpracy Grupy i Raytheon Missiles & Defense w zakresie produkcji i dostaw systemu Patriot dla Sił Zbrojnych RP. „Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. stają się kolejnym przedsiębiorstwem, które angażuje się w prace nad systemem wyrzutni dla zamówionych w ramach realizacji i fazy programu budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła” – podkreślono.

Zakres umowy obejmuje dostawy siłowników do wyrzutni M903, do pierwszej fazy programu Wisła. W ramach umowy ZMT dostarczą zestawy siłowników, w skład których wchodzą siłowniki liniowe i obrotowe. Dostawy zrealizowane zostaną w latach 2021-2022.

Dostarczone Polsce baterie w I fazie programu Wisła będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w krajowym przemyśle obronnym, w Hucie Stalowa Wola S.A., przy istotnym udziale w produkcji ich komponentów innych spółek z Grupy. „Wyrzutnie M903 wchodzą w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otwiera przed PGZ możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień” – podkreślono w informacji.

„Zakłady Mechaniczne Tarnów to kolejna spółka, przed którą otwiera się droga do pozyskiwania zamówień w światowym łańcuchu dostaw dla systemu Patriot. Oprócz korzyści stricte biznesowych, współpraca z amerykańskimi przedsiębiorstwami buduje w naszych spółkach kompetencje w zakresie kooperacji międzynarodowej i pozwala włączać je w łańcuchy dostaw największych koncernów świata” – powiedział Henryk Łabędź, prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów po podpisaniu umowy.

Shawn Rantas, dyrektor programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense zapewniła, że jej firma jest zaangażowana w rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego. „Realizacja programu Wisła posuwa się do przodu. Jesteśmy otwarci na dalsze partnerskie relacje z polskim przemysłem, by tworzyć nowe okazje do współpracy, uwzględniające lokalną wiedzę i doświadczenie oraz wykorzystanie najnowszych technologii” – dodała Shawn Rantas

Konsorcjum PGZ-Wisła odpowiadające za realizację programu Wisła składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Kilka innych spółek z Grupy PGZ weźmie udział w programie „Wisła” jako poddostawcy.

W ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w 2018 r. podpisano umowę na pierwszą fazę; w której Polska ma otrzymać 16 wyrzutni Patriot i ponad 200 pocisków, zestawy mają być zintegrowane z systemem zarządzania polem walki.

źródło: PAP / autor: Krzysztof Kowalczyk

Zobacz podobne

Otwarcie kąpielisk w Gdyni

BS

Prof. dr hab. Inż. Wawrzyniec Wawrzyniak: Kilka słów o dorszu i jego biologii (cz.I)

Autor

Rzecznik Dowództwa Generalnego: załoga ORP Orzeł systematycznie odbudowuje zdolności do wykonywania zadań

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie