Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Grecja/ Otwarto pierwsze podmorskie muzeum – starożytny wrak statku z amforami

W Grecji zainaugurowano w sobotę pierwsze podwodne muzeum – wrak statku, który zatonął w V wieku p.n.e., a który przewoził tysiące amfor. Zatopiony skarb na Morzu Egejskim będą teraz mogli odkrywać miłośnicy nurkowania.

W uroczystości otwarcia muzeum, która odbyła się na pokładzie statku i pod wodą z udziałem nurków, udział wzięła minister kultury i sportu Lina Mendoni.

Wrak znajduje się niedaleko wysepki Peristera, u wybrzeży wyspy Alonisos w archipelagu Sporadów Północnych w regionie Tesalia – informuje AFP.
Miejsce będzie otwarte dla miłośników nurkowania od 3 sierpnia do 3 października, a turyści, którzy nie nurkują, będą mogli skorzystać z wirtualnej wycieczki w centrum informacyjnym znajdującym się na Alonisos.

“Ten wrak leży na głębokości 21-28 metrów (…) i zawiera od 3000 do 4000 amfor” – powiedziała telewizji Skai przewodnicząca rady miejskiej Alonisos Maria Agalou.

Ten duży statek handlowy, przewożący tysiące amfor z winem, zatonął około 425 roku p.n.e. z powodu złej pogody podczas przeprawy między półwyspem Chalcydyckim na północy Grecji a wyspą Skopelos w północno-zachodniej części Morza Egejskiego – powiedziała telewizji Ert dyrektorka wydziału ds. podwodnych zabytków Pari Kalamara. “Amfory ujawniają rozmiar starego statku. To była duża jednostka” – dodała.

Amfory, z których większość jest nienaruszona, zostały odkryte w 1985 r. przez rybaka. “Oferujemy ludzkości Partenon wraków statków” – zachwalał atrakcję gubernator Tesalii Kostas Agorastos.

Greckie władze zamierzają udostępnić turystom uprawiającym nurkowanie z akwalungiem cztery inne miejsca starożytnych wraków.
Według telewizji Ert wrak przy Peristerze mają w poniedziałek odwiedzić dwie grupy brytyjskich entuzjastów nurkowania.

źródło:PAP/zd:poglądowe:Youssef Jheir, pixabay

Zobacz podobne

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla Wisły i Dolnej Odry

MZ

Adam Bielan: prezydent Biden w relacjach z Rosją niestety kroczy drogą Baracka Obamy

KM

Europosłowie do KE: podejmijcie działania ws. niewybuchów na dnie Bałtyku

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie