Polski Portal Morski
Aktualności Historia

3. Flotylla Okrętów w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.

Dla podkreślenia uroczystego charakteru Święta Wojska Polskiego, zgodnie z marynarską tradycją, na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie wielka gala banderowa. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, podniesiona zostanie flaga państwowa, a podczas zbiórek stanów osobowych odczytany zostanie rozkaz okolicznościowy. Marynarze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich.

Delegacje marynarzy oddadzą hołd poległym zapalając znicze w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu. W Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej odprawiona zostanie msza w intencji marynarzy i ich rodzin. Podczas nabożeństwa nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie bitwy pod Czarnobylem. Następnie, marynarze złożą wiązanki kwiatów przy pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Gdyńskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończą się uroczystością z udziałem wojskowej asysty honorowej na Nabrzeżu Pomorskim przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica, podczas której nastąpi odczytanie rozkazu okolicznościowego z okazji Święta WP, salut świąteczny z pokładu historycznego niszczyciela, wręczenie wyróżnień, apel pamięci z salwą honorową oraz defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Z okazji Święta Wojska Polskiego, w piątek 14 sierpnia, przy Nabrzeżu Pomorskim, w Basenie Prezydenta w Gdyni, zacumuje wchodzący w skład sił 3. Flotylli Okrętów okręt rakietowy ORP Piorun. Jednostka nie będzie udostępniona do zwiedzania ale będzie można ją oglądać z nabrzeża do godzin nocnych 16 sierpnia.

W piątek 14 sierpnia, w 3. Flotylli Okrętów odbędzie się uroczysta zbiórka kadry i pracowników Resortu Obrony Narodowej, podczas której zostaną odczytane rozkazy okolicznościowe wyższych przełożonych. W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, dla uczczenia udziału w niej polskich marynarzy, przed Klubem 3. Flotylli Okrętów, dowódca gdyńskiej Flotylli, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, odsłoni tablicę upamiętniającą wydarzenia sprzed stu lat.

15 sierpnia, mija 100 lat od dnia, w którym załamano czołowe natarcie Armii Czerwonej na Warszawę w wojnie polsko – bolszewickiej. Dla podkreślenia wysiłków setek tysięcy żołnierzy polskich walczących o niepodległość swojej Ojczyzny dzień ten na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 roku został zatwierdzony jako Święto Żołnierza. Święto Żołnierza obchodzono w Wojsku Polskim bardzo uroczyście w okresie międzywojennym, starając się nadać mu oblicze wspólnego święta zarówno wojska jak i społeczeństwa. Ustawą z 30 lipca 1992 roku przywrócono ten dzień jako datę obchodów Święta Wojska Polskiego.

MARYNARZE W WOJNIE POLSKO-BOLSZEWICKIEJ

(materiał historyczny)

Zaledwie 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny, Marszałek Józef Piłsudski powołał do życia „Marynarkę Polską”. Chociaż nasz kraj jeszcze przez prawie półtora roku nie miał dostępu do morza i nie posiadał morskiej floty wojennej, marynarze czynnie uczestniczyli w obronie kształtujących się granic państwa. Pierwszym dużym sprawdzianem był udział marynarzy w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920.

Pierwsze działania wojenne podjęły uzbrojone jednostki pływające, wchodzące w skład Flotylli Pińskiej, w dorzeczu rzeki Prypeć już w 1919 roku. Zajmowały się transportem zaopatrzenia dla wojsk polskich, a w maju 1919 roku stoczyły pierwszą potyczkę z jednostkami nieprzyjaciela.

W tym samym czasie na rzece Wiśle powstała Flotylla Wiślana, z połączenia Flotylli w Krakowie (dowodził nią pierwszy dowódca Polskiej Marynarki Wojennej pułkownik marynarki Bogumił Nowotny) oraz Flotylli w Warszawie i Modlinie. W kwietniu 1920 roku, jednostki pływające Flotylli Pińskiej (polski statek uzbrojony „Pancerny” oraz kilka motorówek) stoczyły z 6 rosyjskimi statkami uzbrojonymi największą, zwycięską bitwę „morską” wojny polsko-bolszewickiej pod Czarnobylem. Jeden statek rosyjski został zatopiony, prawdopodobnie 2 uszkodzone, a kolejny wraz z kilkoma mniejszymi jednostkami transportowymi zdobyty. 2 sierpnia 1920 roku Flotylla Pińska została rozwiązana, a jej jednostki samozatopione, wskutek zajęcia terenów działania flotylli przez bolszewików.

Marynarze walczyli także na lądzie. Niespełna rok po odzyskaniu niepodległości utworzony został Batalion Morski, który w 1920 roku, w obliczu niebezpieczeństwa dla istnienia państwa polskiego, został przeformowany w Pułk Morski. Inicjatorem utworzenia Pułku Morskiego był ówczesny kapitan Adam Mohuczy (w latach 1945-1947, w stopniu kontradmirała, pełniący obowiązki dowódcy Marynarki Wojennej). Pułk Morski formowano na bazie kadry Marynarki Wojennej (Toruń), Batalionu Morskiego (Puck) i Specjalistów Morskich (Modlin). Dowódcą pułku został kapitan Konstanty Jacynicz, a dowódcami poszczególnych batalionów zostali: 1 batalionu – kpt. mar. Antoni Wąsowicz, 2 batalionu – kpt. mar. Adam Mohuczy, 3 batalionu – kpt. mar. Włodzimierz Steyer (późniejszy kontradmirał, dowódca Rejonu Umocnionego Hel w wojnie obronnej 1939 roku oraz dowódca Marynarki Wojennej w latach 1947-1950). Pułk Morski nigdy nie walczył całością swoich sił. Do akcji bojowej bataliony tego pułku wchodziły oddzielnie, w różnym czasie i w odległych od siebie rejonach. 1 Batalion Morski walczył pod Ostrołęką, natomiast 2 Batalion Morski (który jeszcze jako samodzielny Batalion Morski pod dowództwem kapitana Konstantego Jacynicza, wraz z generałem Józefem Hallerem dokonał aktu zaślubin Polski z morzem w lutym 1920 roku) uczestniczył w krwawych walkach między innymi pod Grodnem i Białymstokiem. 3 Batalion Morski w walkach nie wziął udziału.

O waleczności polskich marynarzy świadczą liczne wzmianki o wyróżnieniu obu batalionów morskich w rozkazach dowódców grup operacyjnych oraz w komunikatach Naczelnego Dowództwa. O 1 Batalionie Morskim możemy przeczytać w komunikacie Naczelnego Dowództwa: „Nieprzyjaciel w dalszym ciągu atakuje Ostrołękę. Podkreślić należy pełną brawury działalność marynarzy na tym odcinku”, a także w rozkazie operacyjnym generała Bolesława Roji: „Dziś nieprzyjaciel mimo kilkakrotnych ataków wszędzie odparty, przy czym szczególnym męstwem wyróżnił się batalion morski oraz część kawalerii …”. O 2 Batalionie Morskim czytamy w rozkazie generała Lucjana Żeligowskiego: „Za utrzymanie przyczółka mostowego Złotoria – Żółtki i brawurowe pięciokrotne odparcie ataków nieprzyjaciela wyrażam swe uznanie kapitanowi Mohuczemu, oficerom, podoficerom i marynarzom i liczę na to, że 2 batalion morski nie zawiedzie mnie nigdy i nadal będzie bohatersko odpierał nawałę bolszewicką”. Chwałę pułkowi przyniosły bohaterskie boje pod Zabielem, Nową Wsią, Suskiem i Ćwiklinem. Pułk Morski został rozwiązany jesienią 1920 roku.

Zdaniem historyków wojskowości, w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 łącznie wzięło udział 3671 marynarzy, z czego w „Operacji Warszawskiej” 2201, zaś w samej Bitwie Warszawskiej 1585.

Źródło: 3. Flotylla Okrętów Fot. Marynarka Wojenna RP

Zobacz podobne

Inwestycje Portu Gdynia stymulują rozwój polskiej gospodarki morskiej

KM

Polsko-niemieckie spotkanie w sprawie wspólnej akcji lodołamania

KM

21 lat temu „Huta Katowice” trafiła na złom

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie