Polski Portal Morski
Aktualności Extra Żegluga

Żaglowce, oldtimery i okręty przypłyną w ten weekend do Szczecina. Będzie Dar Młodzieży!

Ponad dwadzieścia jednostek przypłynie do Szczecina w ostatni weekend sierpnia. Po obu stronach Odry zacumują nie tylko żaglowce i oldtimery, ale też okręty Marynarki Wojennej RP. Spacerujący bulwarami będą mogli podziwiać m.in. Dar Młodzieży, Pogorię, Baltic Star, ORP Kormoran, ORP Ślązak i ORP Bolko.

Jak informuje Małgorzata Miszczuk, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego, jednostki biorące udział w Regatach Bałtyckich 2020 będą wpływały do Szczecina już w czwartek (27 sierpnia). W piątek (28 sierpnia) o godz. 09:00 na Bulwarze Chrobrego odbędzie się ich oficjalne powitanie przez zastępcę prezydenta Szczecina Krzysztofa Soskę. Jak podaje biuro prasowe, powitanie Daru Młodzieży zaplanowano o 09:00, a jednostek ORP Ślązak, ORP Kormoran, ORP Bolko – od godz. 9:30.

– W tym roku ze względów sanitarnych zwiedzanie jednostek nie będzie możliwe – zaznacza Miszczuk.

Jednostki zacumują przy nabrzeżach:

Nabrzeże Wieleckie: Antica, Ark, Baltic Star, Bryza H, Olander, Bonawentura, Maria, Polonez

Nabrzeże Pasażerskie, Bulwar Chrobrego: Dar Młodzieży, ORP Ślązak, ORP Kormoran, ORP Bolko, Kattentrum, Victoria, Pogoria

NorthEast Marina: Dar Szczecina, Magnolia, Zryw, Urtica, Smuga Cienia

Nabrzeże Starówka: Strażak 24, Planeta, Pogoria

Dwa jubileusze

Dodatkowo, z okazji obchodów 55-lecia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na Bulwarze Chrobrego, będzie można zobaczyć wystawę poświęconą historii Flotylli. Na czterdziestu dwóch tablicach zaprezentowane zostaną m.in. jej struktura oraz działania. Wystawę będzie można oglądać od piątku do niedzieli (28-30 sierpnia).

Swoje 40-lecie świętować będzie również żaglowiec Pogoria. To pierwsza tego typu jednostka zaprojektowana przez polskiego konstruktora statków, inż. Zygmunta Chorenia. Pogoria przez lata stanowiła pierwowzór dla kilku podobnych jednostek. Powstała dzięki inicjatywie i staraniom kpt. Krzysztofa Baranowskiego. Żaglowiec zwodowano 20 stycznia 1980 roku w ówczesnej Gdańskiej Stoczni im. Lenina.

Będą utrudnienia w ruchu

W związku z weekendowym zlotem żaglowców, oldtimerów i okrętów, kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Od piątku (28 sierpnia) od godz. 00:01 do poniedziałku (31 sierpnia) do godz. 5:00 zostanie zwężona południowa jezdnia ul. Jana z Kolna na odcinku od zjazdu z Trasy Zamkowej w kierunku Stoczni Szczecińskiej do ul. Kapitańskiej. Wyłączone zostaną również zatoka autobusowa oraz parking znajdujący się za przejściem dla pieszych. Linie 806 oraz 526 na przystanku „Wały Chrobrego” będą zatrzymywały się na prawym pasie jezdni na wysokości zatoki. Nie będzie możliwy też wjazd na Łasztownię, rogatki ustawione zostaną na wysokości biurowca Lastadia.

Źródło: wSzczecinie.pl/ fot. Centrum Żeglarskie

Zobacz podobne

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

KD

Stocznia Remontowa Shipbuilding: elektryczny prom odpłynął do Norwegii

AB

Port Hel-Zachód zostanie wyremontowany

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie