Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Inne

Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów

Uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Kadeci wzięli udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i w Gdyni oraz uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie.

Licealiści przyjechali do Gdyni w poniedziałek, 31 sierpnia, skąd na okręcie ratowniczym ORP Lech udali się do Gdańska, by wziąć udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Na pokładzie ORP Lech uczniowie zostali zapoznani z zadaniami do jakich przeznaczony jest okręt w codziennej służbie.

1 września, po zakończeniu porannych uroczystości, udali się do Portu Wojennego Gdynia, gdzie zwiedzili salę tradycji gdyńskiej Flotylli, zapoznając się z jej historią. Wzięli także udział w uroczystościach na Cmentarzu Wojennym w Redłowie, gdzie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża złożyli wiązankę kwiatów. Następnie uczestniczyli w uroczystościach na cmentarzu Marynarki Wojennej, gdzie w Kwaterze Pamięci oddali hołd bohaterom poległym w obronie Wybrzeża w 1939 roku.

W środę, 2 września, licealiści klasy mundurowej udali się do Sztutowa. Tam, wraz z dowódcą 3. Flotylli Okrętów, kontradmirałem Mirosławem Jurkowlaniec, uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof. W drodze powrotnej do Gdyni uczniowie z Rzepina zostali zapoznani z pracami na Przekopie Mierzei Wiślanej, który ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Dla kadetów klas mundurowych, objętych pilotażowym programem MON wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, była to doskonała okazja do pozyskania informacji na temat wymagań i kwalifikacji, jakie są konieczne do realizacji wybranej drogi kariery wojskowej oraz poznania charakteru służby w morskim rodzaju Sił Zbrojnych RP.

Możliwości i zasady współpracy resortu obrony narodowej ze szkołami realizującymi innowacje pedagogiczne rozszerzające przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa, tj. prowadzącymi tzw. klasy wojskowe, określają zapisy Decyzji Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Powyższe przepisy umożliwiają dowódcom jednostek wojskowych współpracę ze szkołami, jako partnerami społecznymi, w tym udział ekspertów wojskowych w merytorycznym przygotowaniu zajęć szkolnych, pokazy sprzętu wojskowego, pomoc logistyczną w przygotowaniu przedsięwzięć szkoły, a także udostępnianie pomieszczeń do realizacji wybranych zajęć, np. hal sportowych na zajęcia wychowania fizycznego.

Źródło: 3 Flotylla Okrętów/ Fot. ml chor. mar. Karol Sztonder/3. FO

Zobacz podobne

Portowy Pirat w gdańskich przedszkolach

Autor

Już dziś historyczny moment. Rozpoczyna się drążenie tunelu pod rzeką Świną

KD

Budynek ZMPSiŚ zyskuje nowy blask

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie