Polski Portal Morski
Aktualności Inne Technologie

Maszyna do drążenia tunelu pod Świną przypłynie do Świnoujścia już w październiku!

Maszyna do drążenia tunelu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) przypłynie na statku z Chin w październiku. TBM rozpocznie wiercenie tunelu pod Świną na Wyspie Uznam.

Statek Da Chang, na którego pokładzie jest transportowana maszyna, minął Japonię, rosyjską wyspę Sachalin i płynie w stronę Kamczatki – poinformowały służby prasowe inwestycji. Przybicie jednostki do świnoujskiego nabrzeża jest planowane na początku października.

Maszyna przejdzie kontrolę celną, a następnie będzie rozładowywana, później zostanie przewieziona na specjalnych platformach w pobliże komory startowej. Ta powstaje po stronie wyspy Uznam. Obecnie trwają prace przy wykopie podstropowym i wykonywana jest przestrzeń wokół komory startowej, po to by można było przetransportować, rozładować i składować podzespoły maszyny TBM.

“Przypłynięcie do Świnoujścia statku z maszyną na pokładzie będzie bardzo ważnym momentem w realizacji budowy tunelu, rozpocznie jej kolejny etap” – mówi cytowany w komunikacie prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. “Będąc na budowie systematycznie obserwuję, jak postępują prace przy komorze startowej. To właśnie w niej TBM zostanie złożona w jedną całość i z niej rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny. Ten moment będzie kamieniem milowym dla inwestycji. Inwestycji, dzięki której zniknie obecna bariera komunikacyjna w postaci promów i nasze miasto będzie mogło dalej się rozwijać” – dodaje Żmurkiewicz.

Jak mówi inżynier nadzoru z firmy SWECO Bogusław Konopko, “po drugiej strony cieśniny Świny na wyspie Wolin trwają przebudowy sieci: gazowych, wodno-kanalizacyjnych i wysokiego napięcia. Prowadzone są też roboty konstrukcyjne przy platformach technologicznych i murkach prowadzących dla ścian szczelinowych. Tu powstaje komora odbiorcza dla maszyny” – dodaje Konopko.

Maszyna wiercenie rozpocznie na Wyspie Uznam i po przejściu pod dnem Świny zakończy pracę na Wyspie Wolin. Tunel w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 metrów pod dnem cieśniny, która w tamtym miejscu ma 13,5 metra głębokości. Maszyna TBM drążąc tunel jednocześnie układa betonowe pierścienie obudowy składające się z segmentów.

Inwestorem jest Miasto Świnoujście, inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni konsorcjum firm SWECO i Lafrenz. Tunel pod Świną będzie najdłuższą przeprawą podwodną o dł.1440 m. w Polsce.

Koszt inwestycji wynosi ponad 912 mln zł z czego ponad 775 mln zł to unijne dofinansowanie. Resztę inwestor Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR i Gulermak. 

Źródło: PAP/GDDKiA Szczecin

Zobacz podobne

Gdynia/ Nielegalne papierosy w kontenerze z Bangladeszu

MZ

Prof. dr hab. Inż. Wawrzyniec Wawrzyniak: Kilka słów o dorszu i jego biologii (cz.I)

Autor

W wodach Bajkału rozpoczął pracę podwodny “teleskop neutrinowy”

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie