Polski Portal Morski
Forum Ekspertów

Flota offshore szansą dla polskich stoczni! -Jerzy Czuczman

Rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce wynika nie tylko z potencjału, jakim dysponujemy, ale w dużej mierze z konieczności realizacji miksu energetycznego dla Polski do roku 2030, wymaganego przez Komisję Europejską. Unia obliguje nas do znaczącego zwiększenia udziału energii odnawialnej. A offshore to ogromna szansa m.in. dla polskich stoczni, których flagowym produktem mogą stać się specjalistyczne jednostki do budowy morskich siłowni wiatrowych.

A morskie farmy wiatrowe tak naprawdę stanowią obecnie jedyne wysokoenergetyczne źródło zielonej energii, dostępne na skalę przemysłową. A w jeśli chodzi o offshore polski przemysł ma stosunkowo bogate i pozytywne doświadczenia.

Ponadto realizacja MEW na Bałtyku zdaniem wielu ekspertów będzie stymulatorem rozwoju dla wielu sektorów polskiej gospodarki, w tym dla przemysłu stoczniowego i technologii morskich. Przy wsparciu decydentów politycznych program budowy polskich farm wiatrowych na morzu mógłby ruszyć́ już̇ w przyszłym roku. Na starcie zaczynając od przedsiębiorstw przemysłu stoczniowego i stopniowo włączając inne branże, m.in. takie jak portowa, logistyczna, maszynowa i inne, zapewniając portfel zamówień na wiele lat. To również szansa wypromowania polskiej specjalności w obszarze Offshore Wind pod szyldem „Made in Poland”.

W moim przekonaniu nad realizacją takiej strategii offshore mógłby czuwać Narodowy Operator Wind, w skrócie NOW. Podczas zakończonego niedawno w Gdyni kolejnego Forum Wizja Rozwoju,

O konieczności powołania takiego operatora przekonywał uczestników Grzegorza Strzelczyk, prezes LOTOS Petrobaltic.  Akronim „NOW” nie jest przypadkowy. Kojarzy się ze słowem „teraz”,  a sytuacja właśnie dojrzała do tego, aby decyzje były podejmowane natychmiast „tu i teraz”.

Pomysł spotkał się z aprobatą wielu uczestników debaty, m.in. zarządu Stoczni CRIST.

Narodowy Operator (offshore) Wind pełniłby rolę gwaranta rodzimego biznesu na Bałtyku, by nowy przemysł wysokich technologii o ogromnym potencjale rozwojowym, nie został zdominowany przez zagraniczne koncerny. Oczywiście taki operator musiałby być wyposażony w skuteczne instrumenty oddziaływania biznesowego i kompetencje grupowania partnerów zgodnie z interesem polskiej gospodarki.

Zainteresowanie obszarem offshore  takich firm, jak LOTOS czy Stocznia Crist nie dziwi. Grupa LOTOS nie ukrywa, iż  widzi siebie w roli takiego narodowego operatora. Jest do tego przygotowana organizacyjnie, posiada doświadczanie w obszarze offshore oil&gas. Z kolei stocznia CRIST jest jedyną w Europie firmą, technicznie i organizacyjnie przygotowaną do budowy nowatorskich statków instalacyjnych, do posadawiania na morzu siłowni wiatrowych o ogromnych mocach rzędu 10 i więcej Megawatów. A takie wiatraki będą instalowane na Bałtyku, który w ocenie ekspertów, ze względu na stabilny charakter wiejącego wiatru i liczbę dni wietrznych, jest optymalnym obszarem do budowy pracy farm wiatrowych m.in.

Myślę, że pomysł lansowany przez doświadczonych menedżerów wart jest szerszej debaty,  i namysłu ze strony decydentów, zarówno polityków jak i inwestorów. Bo nie ulega wątpliwości, że offshore to ogromna szansa dla polskiego przemysłu stoczniowego i energetyki. Zwłaszcza teraz, kiedy polskie przedsiębiorstwa stoczniowe odczuwają bardzo skutki pandemii i szukają możliwości wyjścia z impasu.

Tym bardziej warto wykorzystać fakt, iż jako jedyni w Europie jesteśmy w stanie budować takie specjalistyczne i skomplikowane jednostki instalacyjne. Taki impuls popytowy byłby nieoceniony dla całego polskiego przemysłu.

pj

Zobacz podobne

Belgijski profesor: przekop Mierzei Wiślanej wywołał gwałtowny sprzeciw w niemieckich mediach

BS

Drony wylądowały w Szczecinie

BS

Terminal trzeba budować, bo czas nagli! Rozmowa z Krzysztofem Urbasiem Prezesem ZMPSiŚ.

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie