Polski Portal Morski
Aktualności Historia

„Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948”. Niezwykła wystawa w Szczecinie

Na Wałach Chrobrego, przed wejściem do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie otwarto wystawę „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948”. Gospodarzami wydarzenia byli Tomasz Hinc – wojewoda zachodniopomorski i Marek Andrzej Subocz – wicewojewoda.

W uroczystości wzięli udział organizatorzy wystawy: Piotr Semka, kurator i pomysłodawca, prof. Wojciech Kucharski – zastępca dyrektora ds. naukowych i współpracy instytucjonalnej Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Artur Kubaj – prezes Radio Szczecin, Krzysztof Kowalczyk – dyrektor Archiwum Państwowe w Szczecinie, Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowe w Szczecinie, Łukasz Szełemej – odpowiedzialny za opracowanie graficzne, a także poseł Leszek Dobrzyński – Poseł na Sejm RP, Kazimierz Drzazga – członek Rady ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych przy Szefie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Marian Malcherek – przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.

Wystawa jest wspólną inicjatywą Archiwum Państwowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Jej celem jest uczczenie 75. rocznicy włączenia Szczecina do Polski. Jej autorzy chcieli pokazać, jak odmienne – choć nie mniej burzliwe od losów pozostałej części Polski – były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach.

Wystawa podzielona jest na rozdziały tematyczne, w wśród których znajdują się m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie, budowa życia Kościoła katolickiego.
Nie pominięto też kwestii nieprzynoszących chluby, jak „dziki zachód”, czyli zjawisko szabru poniemieckiego mienia na ziemiach zachodnich.
Osobno opowiedziana została historia oporu Szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta. Jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla lidera opozycji Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 roku właśnie w Szczecinie. Miasto nad Odrą leżało także na trasie kurierów wolnej Polski w latach 1945–1947.

Sporo uwagi poświęcono tworzeniu instytucji kultury i odbudowie gospodarki morskiej.

Wystawę przed wejściem do gmachu ZUW można będzie oglądać do końca września.

źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Zobacz podobne

Prace wykończeniowe na wiaduktach po obu stronach Świny!

KM

Sasin: Chcemy, by spółki energetyczne mogły inwestować w źródła odnawialne

KM

Przedsiębiorczy inżynier! Akademia Morska w Szczecinie

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie