Polski Portal Morski
Aktualności Inne Stocznie

PŻM: 50 mln zł na remonty statków w polskich stoczniach

Polska Żegluga Morska – największy polski armator wyremontuje w tym roku w polskich stoczniach 13 swoich statków. Łączny koszt remontów to około 50 mln zł.

Największym beneficjentem zleceń PŻM w br. jest Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” ze Szczecina – poinformował w czwartek rzecznik Grupy PŻM Krzysztof Gogol. Do tej pory przeprowadzono tam remonty pięciu masowców PŻM: „Irydy”, „Isoldy”, „Irmy”, „Miedwia” oraz „Drawska” a także dwóch promów „Polonii” i „Skanii” (oba zarządzane przez spółkę z Grupy PŻM – Unity Line).

Obecnie w „Gryfii” trwa remont „Podhala”, a do końca roku do szczecińskiej stoczni na remont mają przypłynąć jeszcze „Resko” oraz „Wicko”.

PŻM remontuje swoje statki także stoczniach trójmiejskich. W połowie października w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” rozpoczął się remont „Jawora”, a w grudniu do tej samej stoczni ma przypłynąć jeszcze „Ornak”. Z kolei w Stoczni Remontowej „Nauta” w Gdyni kończy się remont na statku „Warmia”.

Podczas remontów realizowane są przede wszystkim prace konserwacyjno-malarskie oraz przeprowadzany jest przegląd wszystkich najważniejszych urządzeń związanych z napędem i bezpieczeństwem nawigacyjnym. Ważną częścią każdego remontu jest instalacja systemów uzdatniania wód balastowych, które unieszkodliwiają morskie organizmy przenoszone w wodach balastowych.

Łączne koszty, jakie PŻM poniesie w całym br. z tytułu prac remontowych statków w polskich stoczniach wynoszą ok. 50 mln zł, nie wliczając w to kosztów, związanych z zakupem systemów uzdatniania wód balastowych.

Jak podkreśla Gogol, Polska Żegluga Morska wysoko ocenia zarówno jakość, jak i terminowość prac w krajowych stoczniach remontowych.

PŻM posiada obecnie 62 statki i zatrudnia ponad dwa tysiące polskich marynarzy. 

Źródło: PAP Fot. PŻM

Zobacz podobne

Wywiad z ministrem Markiem Gróbarczykiem – budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną postępuje zgodnie z harmonogramem

AB

Drony nawodne walczą z rosyjskimi okrętami w Sewastopolu

BS

Za 250 mln zł rozbudowane mają być magazyny zbóż w północnej Polsce

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie