Polski Portal Morski
Extra Środowisko

Australia/ Naukowcy odkryli rafę koralową wyższą niż Empire State Building

Naukowcy odkryli u północnego krańca Wielkiej Rafy Koralowej rafę o wysokości 500 metrów, czyli wyższą niż Empire State Building w Nowym Jorku czy Petronas Towers w Kuala Lumpur. To pierwsze takie odkrycie od 120 lat – podał w środę serwis BBC News.

Naukowcy odnaleźli strukturę w ubiegłym tygodniu w pobliżu przylądka Jork – najdalej na północ wysuniętego przylądka Australii.

Tom Bridge z Uniwersytetu Jamesa Cooka, główny badacz wyprawy, poinformował w oświadczeniu, że podstawa rafy “przypominającej ostrze” ma 1,5 kilometra szerokości. W najwyższym punkcie struktura ma 500 metrów wysokości i znajduje się zaledwie 40 metrów pod powierzchnią morza.

Zespół na pokładzie statku badawczego należącego do organizacji Schmidt Ocean Institute (SOI) z siedzibą w Kalifornii do zbadania rafy użył robota znanego jako SuBastian, przy pomocy którego transmitowano odkrycie w internecie.

„Znalezienie nowej rafy o wysokości pół kilometra w rejonie przylądka Jork dobrzej znanej Wielkiej Rafy Koralowej pokazuje, jak tajemniczy jest świat tuż za naszą linią brzegową” – powiedziała dyrektor wykonawcza SOI dr Jyotika Virmani.

Według naukowców rafa jest pierwszą tego typu odkrytą w tym rejonie od końca XIX wieku. Wiadomo, że znajduje się tam siedem innych wysokich raf.

Wielka Rafa Koralowa jest domem dla ponad 1500 gatunków ryb i 411 gatunków koralowców. W 1981 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło:PAP/zdjęcie poglądowe – pixabay

Zobacz podobne

Jest projekt koncepcyjny zagospodarowania budynków, w których znajduje się historyczna świetlica stoczniowa w Szczecinie

MZ

Mikrobiolog: co trzy lata obserwuje się wzmożony zakwit sinic; wypada to w tym roku

BS

Poziom mórz rośnie czterokrotnie szybciej w miejscach zamieszkania przybrzeżnych społeczności

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie