Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Morze “zmyło” m. in. 6 tys. metrów sześciennych plaży w Gdyni Orłowie.

Urząd Morski w Gdyni oszacował straty spowodowane sztormem, który w połowie października szalał na Bałtyku. Te między ujściem Wisły a rzeką Redą wyniosły 270 tysięcy złotych. Najbardziej dotknięta została plaża w Orłowie, gdzie morze wymyło 6 tysięcy metrów sześciennych piasku.

Wiosną tego roku orłowską plażę na półkilometrowym odcinku poszerzono z 4 do 40 metrów. Wykorzystano do tego ponad 55 tysięcy metrów sześciennych piasku z morskiego dna, a przedsięwzięcie kosztowało 2,5 mln złotych.


Na szczęście wymyty podczas sztormu piasek nie został przemieszczony na znaczną odległość i nadal znajduje się w podbrzeżu lub blisko niego. Wciąż spełnia swoją funkcję, czyli zabezpieczenie brzegu morskiego i jego zaplecza – mówi Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni. – Wymyty z plaży piasek uzupełnimy w przyszłym roku przy okazji prac związanych z modernizacją falochronów w Porcie Północnym w Gdyni – dodaje.


Urząd Morski planuje też budowę umocnień przy plaży w Orłowie.
Właśnie trwa przetarg na przygotowanie projektu specjalnych progów podwodnych, a konstrukcja gotowa ma być za maksymalnie 5 lat.

źródło: radiogdansk.pl/zd: MZ

Zobacz podobne

132 lata temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – jeden założycieli Portu Gdynia

Autor

UMG. Już wkrótce podpisanie umowy na II etap budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

AB

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie