Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko

Retencja. Wody Polskie kontynuują dobre praktyki w ramach współpracy z samorządami

W tym tygodniu podpisane zostały kolejne porozumienia z samorządami na terenie administrowanym przez RZGW we Wrocławiu oraz RZGW w Poznaniu. Celem współpracy Wód Polskich z samorządami jest poprawa stosunków wodnych w regionach szczególnie narażonych zarówno na skutki suszy, jak i powodzi.

Obserwacje na przestrzeni lat pokazują, że zjawiska suszy i powodzi mają tendencje do wydłużania się i – co jest pewnym paradoksem zmian klimatycznych – mogą występować jednocześnie, powodując dotkliwe skutki zarówno w wymiarze gospodarczym jak i społecznym. Skuteczna realizacja strategii w zakresie zwalczania skutków suszy oraz powodzi w Polsce nie byłaby możliwa, gdyby nie ścisła współpraca instytucji państwowych z jednostkami samorządu terytorialnego. Tylko kompleksowe działania mogą przynieść – i przynoszą – wymierne efekty.

Program retencji korytowej realizowany w tym roku przez Wody Polskie jest przykładem modelowej współpracy administracji rządowej i samorządowej. 650 inwestycji za 160 mln zł zainicjowało także oddolny ruch odtwarzania spółek wodnych, zrzeszających rolników. Uaktywniło również przedsiębiorców oraz organizacje społeczne. Realizacja na szeroką skalę wielu zadań inwestycyjnych, spotkania z przedstawicielami samorządów, umożliwia szybsze oraz skuteczniejsze rozwiązywanie problemów, jak również przeprowadzanie kolejnych inwestycji hydrotechnicznych oraz rewitalizację i renaturalizację terenów poprzemysłowych.

Zadania realizowane w Wielkopolsce

Centralne obszary kraju szczególnie dotyka problem niedoborów wody dla rolnictwa, dlatego niezwykle ważne jest w tym regionie przeciwdziałanie skutkom suszy. Na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu prowadzone są działania w Regionie Wodnym Warty. Wody Polskie skupiają się tu na zadaniach na rzecz przywracania przepływu w rzekach i szybszego napełniania wyrobisk pogórniczych, odtworzenie przepływu Wiercicy i przyspieszenie napełniania odkrywki Drzewce po jej zamknięciu. Podpisanie 10 listopada br. listu intencyjnego określającego zasady odbudowy zasobów wodnych i poprawy stanu hydrologicznego zlewni rzeki Wiercicy wpisuje się w te działania. Więcej informacji na temat podjętych i planowanych inwestycji można znaleźć w publikacji:
https://poznan.wody.gov.pl/aktualnosci/884-podsumowanie-dzialan-rzgw-w-poznaniu-majacych-przeciwdzialac-skutkom-suszy-na-terenie-regionu-wodnego-warty

Działania z zakresu retencji korytowej na Ziemi Lubuskiej

Ziemia Lubuska należy do regionów skrajnie zagrożonych suszą rolniczą, dlatego ten region jest jednym z pierwszych, w których koncentrują się prace Wód Polskich związane z przeciwdziałaniem suszy. W związku z tym Zarząd Zlewni w Zielonej Górze 9 listopada br. podpisał porozumienie z dwoma gminami, które dotyczy realizacji inwestycji na Kanale Południowym Obry w województwie lubuskim. Przedsięwzięcie pozwoli na zwiększenie retencji korytowej i podniesienie poziomu ochrony przed powodzią i suszą w kilkunastu miejscowościach na obszarze 3100 hektarów. Strony wspólnie zrealizują inwestycję pod nazwą „Budowa jazów na Kanale Południowym Obry w miejscowości Ciosaniec w gminie Sława oraz w miejscowościach Perkowo i Siekowo w gminie Przemęt”, na warunkach określonych we wspólnie podpisanym dokumencie. Więcej na ten temat w publikacji:
https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/998-wody-polskie-wspolnie-z-samorzadami-zwieksza-retencje-korytowa-na-kanale-poludniowym-obry

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej PGW Wody Polskie

Grafika przedstawia schemat działania retencji korytowej z wykorzystaniem systemów melioracyjnych. Rozwiązanie jest stosowane w ramach programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych, w ramach którego Wody Polskie we współpracy z samorządami zrealizują w całej Polsce 645 zadań.

źródło: wody.gov.pl

Zobacz podobne

Prezydent podpisał ustawę o różnicowaniu cen w aukcjach dla offshore

BS

W stoczni „Remontowa” zwodowano drugi prom RoPax

BS

Znamy nazwy nowych promów dla PŻM

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie