Polski Portal Morski
Forum Ekspertów

Konferencja. Finanse, kapitał, gospodarka – z perspektywy pandemii!

Polska Morska rozmawia z PROF. DR HAB. DARIUSZEM ZARZECKIM z Katedry Finansów i Bankowości Uniwersytetu Szczecińskiego, Przewodniczącym Rady Programowej Konferencji Zarządzanie Finansami, która XXI edycja odbędzie się online 18-19 listopada.

– Panie Profesorze, 18 i 19 listopada odbędzie się XXI edycja Konferencji Zarządzanie Finansami. Mimo pandemii, ale też w zmienionej formule…

Rzeczywiście, udało się zachować cykliczność naszych dorocznych spotkań, aczkolwiek musieliśmy przesunąć to wydarzenie z marca i ostatecznie przyjąć formułę konferencji wyłącznie online. No cóż, koronawirus wymusza swoje scenariusze praktycznie w każdej dziedzinie życia, musimy się do tej rzeczywistości dostosowywać…

– Koronawirus nie da o sobie zapomnieć podczas sesji plenarnych, debat, będzie ukrytym leitmotivem?

Nawet nie ukrytym, w większości poruszanych kwestii zarówno dotyczących rynków finansowych, zadłużenia, wyceny czy perspektyw rozwoju rynków kapitałowych, wszelkie analizy, prognozy, muszą już odnosić się do skutków wywołanych pandemią, ale też do ryzyk, które ona jeszcze ze sobą niesie.

– W tej edycji naukowcy i praktycy będą więc poruszać się w wyjątkowo żywej materii?

To prawda. Covid wpływa na gospodarkę, na finanse, na wartość kapitału, na zadłużenie, spędza sen z powiek rządom, samorządom, bankom, przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Finansom i gospodarce publicznej w kontekście Covid 19 poświęcona będzie między innymi pierwsza sesja plenarna otwierająca konferencję 18 listopada. O „gołębim” zwrocie w polityce pieniężnej będzie mówić członek Rady Polityki Pieniężnej, statystyczne ujęcie wpływu Covid-19 na gospodarkę przybliży dr Dominik Rozkrut, prezes GUS, poznamy też aktualne dylematy finansistów samorządowych i wyzwania stojące przed biegłymi rewidentami.

O działaniach Narodowego Banku Polskiego w związku z pandemią przedstawiciele NBP będą mówić także podczas sesji plenarnej drugiego dnia konferencji: Pandemia a rynki finansowe. Myślę, że równie istotna będzie w ramach tej debaty analiza skutków ujemnych stóp procentowych.

Jestem również ciekawy perspektyw rozwoju rynków kapitałowych, które drugiego dnia zaprezentuje uczestnikom konferencji dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych S.A.

– „Kredyty walutowe”, to temat kolejnej sesji…

To bardzo ważna debata, dotycząca m.in. kredytów walutowych, zadłużenia firm i klientów indywidualnych, sytuacji banków itd. Mieliśmy wcześniej do czynienia ze znaczącą grupą firm i osób indywidualnych parających się z problemami kredytów walutowych.  Pandemia sytuację jeszcze bardziej skomplikowała. W tej debacie usłyszymy m.in. Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich, Artura Zwalińskiego z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy też dr Cezarego Stypułkowskiego, prezesa mBanku SA.

– O specyfice i znaczeniu naszego regionu stanowi gospodarka morska, która ma swoje miejsce w debatach Międzynarodowej Konferencji Zarządzanie Finansami…

To zrozumiałe. Gospodarka morska, transport, logistyka, to bardzo ważne bloki tematyczne konferencji od samego początku. O wyzwaniach światowego shippingu, perspektywach rozwoju żeglugi promowej na Bałtyku, czy inwestycjach w polskich portach morskich będą mówić m.in. szefowie najważniejszych spółek branżowych: Krzysztof Urbaś – prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Andrzej Wróblewski – dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej, Piotr Redmerski – prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

– Są obszary, które w najbliższych latach mogą stać się stymulatorami rozwoju naszej gospodarki. O tym także będzie mowa?

To oczywiste. Środek ciężkości przesuwa się w kierunku transformacji gazowej w energetyce, odnawialnych źródeł energii, siłowni wiatrowych na lądzie i morzu. Inwestycje energetyczne to jeden z ważnych tematów konferencji. Będą o nich mówić m.in. przedstawiciele PGE S.A. i ENEA S.A.

– Sprecyzujmy jeszcze czas konferencji…

XXI Konferencja Zarządzanie Finansami  odbędzie się online, w dniach 18.11-19.11. Sesje plenarne rozpoczynamy każdego dnia o godzinie 9.  Aktualny program znajduje się na naszej stronie www.fmc.home.pl. Zainteresowanych odsyłam pod ten adres.

pj 

Organizatorami XXI Międzynarodowej Konferencji Zarządzanie Finansamijest Katedra Finansów i Bankowości Uniwersytetu Szczecińskiego, Stowarzyszenie Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce oraz Stowarzyszenie Absolwentów Master of Business Administration.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal Polska-Morska.pl

Zobacz podobne

Forum Ekspertów: Jerzy Czuczman – Przemysł stoczniowy: rośnie zatrudnienie, płace też wysokie.

Autor

Przedsiębiorczy inżynier! Akademia Morska w Szczecinie

Autor

Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig: Bez terminalu kontenerowego świnoujski port będzie się cofał w rozwoju

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie