Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

PGE Baltica: podpisana umowa z Państwowym Instytutem Geologicznym

PGE Baltica i Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisały umowę o współpracy i doradztwie technicznym dot. prac geologiczno-inżynierskich dla dwu morskich farm wiatrowych – podała spółka. Zebrane dane umożliwią inwestorowi m.in. wybór fundamentów pod turbiny wiatrowe.

PGE Baltica jest spółką odpowiedzialną za wdrożenie Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE, który m.in. zakłada budowę trzech morskich farm wiatrowych: Baltica-1, Baltica-2 i Baltica-3.

„Instytut Badawczy (PIG-PIB) podpisały umowę o współpracy i doradztwie technicznym w zakresie prac geologiczno-inżynierskich dla dwóch morskich farm wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3” – poinformowali we wspólnym środowym komunikacie Polska Grupa Energetyczna oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB).

Jak dodano, to kolejny krok w realizacji Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE, zakładającego – zgodnie z nową strategią Grupy PGE – budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 6,5 GW i wdrożenie postanowień listu intencyjnego podpisanego między spółką a instytutem w lutym 2020 roku.

W komunikacie przypomniano, że badania geologiczne są ważnym etapem przygotowawczym do budowy morskich farm wiatrowych. „Dzięki nim zdefiniowane zostaną warunki podłoża gruntowego panujące na obszarach morskich, na których powstaną instalacje offshore. Zebrane podczas badań dane umożliwią inwestorowi m. in. wybór odpowiednich fundamentów pod turbiny wiatrowe, które zostaną zainstalowane na zróżnicowanych pod względem geologicznym obszarach południowego Bałtyku” – czytamy.

Współpraca PIG-PIB oraz PGE Baltica obejmie przede wszystkim identyfikację uwarunkowań geologicznych terenów morskich i lądowych, na których powstaną obiekty i elementy instalacji morskich farm wiatrowych. Ponadto, spółka będzie mogła liczyć na doradztwo techniczne oraz wsparcie przy gromadzeniu niezbędnej dokumentacji projektowej w zakresie geofizyki, geologii oraz geotechniki.

„Instalacja morskich farm wiatrowych na dnie morza to złożony proces wymagający szeregu badań i analiz oraz odpowiednio przygotowanej dokumentacji. Zależy nam na tym, aby realizowana przez PGE Baltica inwestycja opierała się na najwyższej jakości danych, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym” – powiedziała, cytowana w komunikacie, prezes PGE Baltica Monika Morawiecka.

Podkreślono, że PIG-PIB posiada najpełniejsze informacje o budowie geologicznej i zasobach geologicznych kraju. Instytut dysponuje obecnie najnowszymi informacjami na temat budowy geologicznej polskiej części Bałtyku.

„Jakość wykonanych badań geologiczno-inżynierskich i odpowiednie rozpoznanie podłoża budowlanego warunkują sposób posadowienia, bezpieczeństwo konstrukcji oraz koszty całej inwestycji. Nasi eksperci wesprą PGE Baltica fachową wiedzą w przygotowaniu obszernej dokumentacji projektowej pod względem jej zgodności z przepisami, normami i wiedzą w zakresie projektowania, dokumentowania i prowadzenia prac geologicznych” – powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor PIG-PIB Mateusz Damrat.

PGE Baltica została powołana w styczniu 2019 r., jako spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore w Grupie Kapitałowej PGE.

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) jest jednym z najstarszych polskich instytutów naukowych o zasięgu ogólnokrajowym. Powstał w 1919 r. na mocy uchwały Sejmu Ustawodawczego RP.

Źródło: PAP Fot.  Pixabay

Zobacz podobne

Prezydent o dalszym rozwoju Trójmorza: przede wszystkim infrastruktura

AB

PGNiG odkryło złoże gazu ziemnego pod Poznaniem

KM

IMGW: stabilizuje się sytuacja na rzekach w Polsce

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie