Polski Portal Morski
Aktualności Extra Ministerstwo

Prawie 38 mln zł na ochronę mieszkańców Sulejowa przed powodziami

Prawie 38 mln zł na udrożnienie i stabilizację koryta rzeki Pilicy w okolicach Sulejowa (Łódzkie) przekaże Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wykonawcy prac, firmie Inmel na mocy podpisanej we wtorek umowy. Celem projektu jest m.in. ochrona przed powodziami.

“Projekt opiewa na kwotę blisko 38 mln zł; mówimy tutaj o pracach utrzymaniowych na tzw. cofce Pilicy, która wpływa do Zalewu Sulejowskiego. Będą one polegać przede wszystkim na pogłębieniu tej cofki na długości ponad 7 km. W dalszej kolejności zostaną wyremontowane opaski brzegowe, wzmocniona zostanie też linia brzegowa. Środki na projekt Wody Polskie wygospodarowały z własnego budżetu” – podkreślił Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca.

Jak dodał, inwestycja będzie miała charakter przeciwpowodziowy dla Sulejowa, a w okresie suszy ma zapobiec obniżaniu się poziomu wody w pobliskim Zalewie Sulejowskim.

Zgodnie z podpisaną we wtorek przez Wody Polskie z wykonawcą – firmą Inmel – umową, prace na odcinku 7 kilometrów koryta rzeki rozpoczną się 2 grudnia i potrwają do listopada przyszłego roku. Koryto Pilicy wraz z dwoma odnogami zostanie odmulone – bez ingerencji w naturalną linię brzegową i z zachowaniem naturalnych meandrów i nachylenia skarp. Po usunięciu zatorów planowany jest remont umocnień brzegów.

W efekcie prac w rejonie Sulejowa obniżony zostanie poziom zwierciadła wody w Pilicy, poprawi się też odpływ wód wezbraniowych i powodziowych z dopływającej do niej Luciąży.

“Dla społeczności lokalnej jest to niezwykle ważna inwestycja, zwłaszcza w kontekście tegorocznych doświadczeń, gdy najpierw występował bardzo niski poziom wody, a potem zagrożenie powodzią. To nie jest jedyny program, bo kolejna odsłona to program LIFE – blisko 75 mln zł, które również chcemy zainwestować w Pilicę i Zbiornik Sulejowski, budując nowoczesne rozwiązania, obejmujące także przebudowę infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej oraz procesem renaturalizacji” – zaznaczył obecny podczas podpisania umowy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Z kolei Daca przypomniał, że Wody Polskie są głównym beneficjentem programu LIFE, który będzie realizowany w latach 2021-2030 i jego celem ma być poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód w zlewni Pilicy, ze szczególnym uwzględnieniem Zbiornika Sulejów.

Program realizowany będzie w zlewni Pilicy położonej na obszarze 93 gmin, znajdujących się na terenach woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego oraz małopolskiego. Obok rozwoju usług ekosystemowych jego celem będzie poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód zlewni Pilicy, a także zmniejszenie o 25 proc. zakwitów sinic w Zbiorniku Sulejów. Projekt rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku.

“Będziemy mieli w ramach tego projektu bardzo ważne narzędzie matematyczno-hydrologicze, które na podstawie prognoz przepływów i stanu wód z całej zlewni Pilicy, pomoże w podejmowaniu decyzji o przepływie wody przez zaporę czołową w Zbiorniku Sulejowskim” – wyjaśnił Daca.

O olbrzymim znaczeniu projektów Wód Polskich mówił także poseł Antoni Macierewicz (PiS).

“Łącznie 115 mln zł to olbrzymia suma, która będzie realizowała zapotrzebowanie rolników, ale także przywrócenie Zalewu Sulejowskiego społeczności łódzkiej. Powinien on stać się ośrodkiem turystycznym i gospodarczym uruchamiającym potencjał tutejszej ziemi sulejowskiej. To kolejna inwestycja o niesłychanie daleko idących konsekwencjach dla całej tutejszej społeczności” – zaznaczył

 

Źródło: PAP fot Wody Polskie 

Zobacz podobne

Dar Młodzieży organizuje nabór załogi!

KM

Majewski: Formuła fuzji Orlen-PGNiG jest optymalna. Widać, jak Gazprom chwieje rynkiem

JJ

12 zakażonych marynarzy na statku w czarnomorskim porcie Burgas, jeden zmarł

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie