Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Eksport tarczą dla polskiej gospodarki

Gdybyśmy nie byli częścią jednolitego unijnego rynku, nie zbudowalibyśmy nadwyżki w obrotach z zagranicą – uważa Łukasz Czernicki, główny ekonomista resortu finansów, cytowany we wtorkowym “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak zaznacza dziennik, to właśnie dobre wyniki w eksporcie są dziś jedną z przyczyn odporności polskiej gospodarki na skutki COVID-19. Według opublikowanych w poniedziałek danych GUS tzw. eksport netto dołożył aż 1,7 pkt proc. do dynamiki PKB w III kw. i oprócz mocnego odbicia w konsumpcji prywatnej to właśnie on spowodował, że udało się odrobić aż trzy czwarte strat z wiosennego lockdownu.

Gazeta pisze, że Czernicki zwraca też uwagę, iż pandemia może trwale zmienić strukturę wydatków lub, co gorsza, ograniczyć je w kolejnych miesiącach. Jak mówi, pod wpływem drugiej fali rozpoczęła się transformacja gospodarki.

Może być tak, że zanim przestawimy ją na nowy tor, pewne moce produkcyjne, które zbudowaliśmy w poprzednich dekadach, będą niewykorzystane” – twierdzi rozmówca “DGP”.

Źródło: PAP/fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

Port Gdańsk. Ruszła budowa parku przemysłowo – logistycznego

AB

Wycieczkowce w Porcie Gdańsk

KM

Saluty armatnie z pokładu ORP „Błyskawica”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie