Polski Portal Morski
Aktualności Porty Żegluga

Historyczny prom Gryfia został wycofany z przetargu

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” wycofała z przetargu prom Gryfia. Jak poinformował na łamach Radia Szczecin prezes stoczni, Krzysztof Zaremba, to najstarszy statek pływający w Polsce.

Stocznia chce go sprzedać teraz za 170 tys. złotych, ale czeka na konkretne oferty ze strony prezydenta Szczecina i marszałka województwa zachodniopomorskiego, dotyczące dalszych losów statku – informuje Radio Szczecin. 

Prom Gryfia został zbudowany w 1887 roku, w stoczni AG Vulcan w Szczecinie. Ma 40,02 m długości, 6,72 m szerokości i 1,9 m zanurzenia. Na jego pokład wejdzie 250 pasażerów i czteroosobowa załoga.

Jednostka o numerze budowy nr 179 do 1943 roku obsługiwała linię do Dworca Wrocławskiego, znajdującego się na terenie portu. Prom został zatopiony w 1945 roku, w czasie nalotu. W 1947 r. jednostkę wydobyto dla potrzeb PKP, ale nie był remontowany, aż do 1953 roku, kiedy trafił do Szczecińskiej Stoczni Remontowej. Po remoncie był eksploatowany do utrzymywania komunikacji z wyspą Gryfia. W służbie pozostał do 1983 roku.

Źródło: Radio Szczecin/ GS24.pl/fot. Naszbaltyk.com

Zobacz podobne

Retencja. Wody Polskie kontynuują dobre praktyki w ramach współpracy z samorządami

Autor

Maszyna do drążenia tunelu pod Świną przypłynie do Świnoujścia już w październiku!

Autor

Potencjał eksportowy polskiej gospodarki w światowej czołówce. Polska 7. na świecie pod względem perspektyw rozwoju eksportu

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie