Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo

Rozpoczynają się prace przy udrożnieniu Pilicy w Sulejowie

1 grudnia 2020 r. została podpisana umowa na prace przy udrożnieniu koryta rzeki Pilicy w Sulejowie. Przeprowadzona przez Wody Polskie inwestycja wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego Sulejowa.

Udrożnienie odcinka Pilicy jest zadaniem wyczekiwanym przez lokalną społeczność i władze, bo ma na celu ochronę przed powodzią mieszkańców Sulejowa. Dbamy o właściwy stan polskich rzek i zapewniamy rozwój infrastruktury przeciwpowodziowej – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał umowę z firmą Inmel na realizację zadania „Udrożnienie i stabilizacja koryta Pilicy w km od 153+000 do 159+300”. Łączny koszt realizacji inwestycji to 37,9 mln zł. Prace rozpoczną się 2 grudnia 2020 r. i potrwają do 16 listopada 2021 r.

W ramach zadania odmulony zostanie mechanicznie niemal 7 km odcinek rzeki wraz z jej dwiema odnogami o długościach 700 m i 710 m.
Prace będą prowadzone przy zachowaniu naturalnie meandrującego koryta, w granicach istniejącej linii brzegowej, bez jakiejkolwiek ingerencji w przebieg rzeki. Zachowane zostanie również naturalne nachylenie skarp. Po usunięciu zatorów, namułu i rumoszu, planowany jest remont umocnień brzegów.

Przeprowadzone prace zwiększą zdolność przepustową koryta Pilicy na odcinku przepływającym przez Sulejów oraz w części cofkowej Zalewu Sulejowskiego, co pozwoli uniknąć zatorów w okresie zimowym, a tym samym wpłyną korzystnie na spływ lodu i śryżu.
W rejonie Sulejowa obniżony zostanie poziom zwierciadła wody w rzece, co będzie szczególnie istotne w trakcie wezbrań. Wody wezbraniowe i powodziowe, nie tylko z Pilicy, ale także z jej dopływów, m.in. Luciąży, będą miały zapewniony swobodny odpływ.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Gaz-System: rusza kolejny etap prac ws. budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

BS

Pustynie tlenowe w Bałtyku – eksperci ostrzegają

PL

Czy m/s Jantar powróci do rodzinnego Elbląga?

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie