Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Akademia Morska. Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających prawie gotowe

Centrum powstaje nad Odrą, przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie. To flagowy projekt Akademii Morskiej w Szczecinie i największa inwestycja akademicka w regionie od lat.

Pod nazwą CEOP kryje się nowoczesny ośrodek ze specjalistycznymi stanowiskami laboratoryjnymi, które połączą różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną – wyjaśnia Weronika Bulicz, rzecznik prasowy AMS w Szczecinie. – W Centrum powstaną wielkoskalowe modele redukcyjne statków: miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce.

Trwają prace wykończeniowe

W tej chwili trwa etap wykańczania budynku – z zewnątrz i wewnątrz inwestycji. Elewacja została pokryta otuliną, która jednocześnie ociepla budynek. Wewnątrz, pomieszczenia służbowe, konferencyjne, socjalne, a przede wszystkim: laboratoryjne są już dostosowane do swoich funkcji.

Prace cały czas przebiegają zgodnie z planem, dlatego też rozpisane zostały już przetargi.

Są rozpatrywane już teraz tak, byśmy wraz z zakończeniem prac budowlanych, mogli przystąpić do wyposażenia ośrodka w aparaturę naukowo-badawczą – wyjaśnia JM Rektor, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS, jednocześnie kierujący projektem w AMS.

Od początku roku 2021 Centrum będzie wyposażane zarówno w meble i zaplecze służbowe dla pracowników, jak i w super specjalistyczny sprzęt badawczy.

Ultranowoczesny ośrodek

 Centrum stanie się przede wszystkim ultranowoczesnym ośrodkiem. Będzie można prowadzić tu zaawansowane prace m.in. pozycjonujące jednostki, “pracujące” w wodzie: na powierzchni, w toni morskiej i dnie – wyjaśnia rektor. 

Ośrodek jest istotną inwestycją nie tylko z punktu widzenia uczelni, ale także regionu i Szczecina. To dla tutejszych firm i instytucji stanie się ważnym zapleczem naukowo-badawczym dla przyszłego rozwoju branży. 

CEOP będzie kwintesencją naszej działalności. Jego laboratoria będą zapleczem dla wszystkich wydziałów i kierunków kształconych w Akademii Morskiej w Szczecinie – mówi dr hab. inż.  Artur Bejger, prof. AMS, prorektor ds. nauki.
Wiele zadań i działań Centrum będzie skupionych wokół technologii nawigacyjnych, jednak pamiętajmy, że to tylko jedna z dziedzin, które współdziałają dla bezpiecznej i skutecznej żeglugi. CEOP połączy zatem dziedziny badań nad nowoczesnymi napędami, automatyzacją żeglugi, rozwiązaniami IT, będzie tu miejsce także do badania systemów mechanicznych czy elektrycznych.

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających to przyszłość badań i szkoleń, a także droga do wspólnych projektów naukowo-biznesowych.

Centrum to ogromna szansa dla regionu, nowe możliwości szkoleniowe i badawcze – podkreśla Marek Gróbarczyk, wiceminister Infrastruktury, odpowiedzialny w resorcie za gospodarkę morską. Podczas swojej listopadowej wizyty w Szczecinie minister wizytował obiekt, w którym już w przyszłym roku uczelnia będzie prowadzić działalność.
Ze wszech miar wspieram ten projekt. To miejsce, w którym widzę szansę m.in. wypełnienia luki w zakresie szkoleń, badań i podnoszenia bezpieczeństwa w branży off-shore – podkreślił sekretarz stanu w resorcie Infrastruktury.

Koszt całkowity projektu to blisko 29,5 mln zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi ponad 18 mln zł.

pj

Zobacz podobne

Andrzej Adamczyk: w połowie br. przetarg na zachodnią obwodnicę Szczecina

MZ

Kanclerz Kurz o Nord Stream 2: Jest w interesie wielu krajów UE

KD

Postęp prac przy pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie