Polski Portal Morski
Aktualności Inne Technologie

System nawigacyjny Navdec na ORP „Wodnik”

ORP „Wodnik” jest pierwszym okrętem Marynarki Wojennej RP, na którym zainstalowano nawigacyjny system wspomagania decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu.

System Navdec opracowany w Akademii Morskiej w Szczecinie w zespole prof. Zbigniewa Pietrzykowskiego miał swoją premierę rynkową w 2017 r., kiedy został zakupiony przez Polską Żeglugę Bałtycką – podały we wtorek służby prasowe Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wybór ORP „Wodnik” w celu instalacji systemu Navdec wynika z charakteru zadań realizowanych przez okręt – wynika z informacji Akademii. Na jednostce prowadzone są szkolenia praktyczne kadr dla Marynarki Wojennej RP, realizacja praktyk nawigacyjnych, astronawigacyjnych, technicznych związanych z wykorzystaniem uzbrojenia i wyposażenia okrętu, a różnorodność akwenów, na których są realizowane daje doskonałą możliwość sprawdzenia zalet systemu oraz jego wykorzystanie w procesie szkolenia podchorążych – podkreśla Akademia.

Współpraca z firmą THESTA pozwoliła na włączenie Navdec w system zintegrowanego mostka „Wodnika”. Jak podaje Akademia, to duży sukces spółki pracowników Akademii Morskiej, kierowanej przez kapitana Piotra Wołejszę, który jest pracownikiem Katedry Informatyki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

System wspomagania decyzji nawigacyjnych Navdec jest pierwszym narzędziem nawigacyjnym na świecie, które pełni funkcje informacyjne, a także typowe dla systemów wspomagania decyzji – wynika z informacji uczelni. Jego innowacyjne funkcje, znacznie zwiększające możliwości urządzeń zwykle zainstalowanych na statkach, mają obecnie zgłoszenia patentowe zarówno w kraju jak i za granicą.

Navdec uzupełnia wyposażenie nawigacyjne statku. Jest to system czasu rzeczywistego obsługiwany przez nawigatora. System obserwuje swój statek i otoczenie oraz rejestruje informacje o aktualnej sytuacji nawigacyjnej. Na tej podstawie system identyfikuje i ocenia sytuację nawigacyjną i opracowuje rozwiązania zapewniające bezpieczną nawigację. 

Źródło: PAP Fot. 3 FO

Zobacz podobne

Dar Młodzieży gościł w weekend w Szczecinie

KM

Nowa obrotnica w Porcie Gdynia i relokacja suchego doku

BS

Niemcy/ Politycy CDU/CSU chcą rezygnacji z dostaw gazu z Rosji przez Nord Stream 1

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie