Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Praktyki morskie 2020 inne niż zwykle

Tegorocznego sezonu praktyk morskich nie sposób porównać z jakimkolwiek innym w historii statków Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Z półrocznym opóźnieniem, dopiero w połowie czerwca, rozpoczął sezon Dar Młodzieży. To oczywiście skutek reżimów wprowadzonych na skutek pandemii. Sytuacja podwyższonego ryzyka wymusiła specjalne procedury – wszyscy przed okrętowaniem przechodzili obowiązkowe testy, a wszystkie wyjścia w morze ograniczały się do wód międzynarodowych Morza Bałtyckiego, bez zawijania do portów.

Z wydarzeń wartych odnotowania wymienić należy letni rejs na pólnoc. Żaglowiec doszedł wodami Zatoki Botnickiej na granicę fińskich wód terytorialnych przed lapońskim portem Tornio, i osiągnął rekordową dla Daru szerokość 65 st. 20′ 004” N. W kolejnym rejsie poszedł w Ciesniny Duńskie do północnego cypla Półwyspu Jutlandzkiego, gdzie na redzie Skagen pobrano paliwo. Opłynięcie Zelandii – w jedną stronę Sundem i powrót Wielkim Bełtem – pozwoliły urozmaicić krajobraz mijanego lądu. W nienormalnym czasie Dar wziął także udział w dwóch pandemicznych przedsięwzięciach: wyścigu na trasie Świnoujście – Hel oraz w IV Paradzie Świętojańskiej na wodach Zatoki Gdańskiej z innymi żaglowcami – PogoriąZawiszą CzarnymGenerałem Zaruskim i mniejszymi jachtami.

Mniej zakłóceń spowodował Covid w praktykach na Horyzoncie II. Także w tym przypadku zastosowano procedury testowania i izolacji praktykantów od lądowego otoczenia. Statek po wyjściu wracał dopiero na zakończenie praktyki – pływając bądź kotwicząc na redzie. Terminowo odbyły się dwa zaplanowane rejsy z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie z udziałem studentów Wydziału Elektrycznego UMG. Kończyły sezon pierwsze w 20-letniej historii statku, praktyki morskie podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej, którzy wobec awarii ORP Iskra odbywali programową praktykę nawigacyjno-astronomiczną. W programie praktyki zaliczyli dwukrotne przejście Cieśninach Duńskich – przez Sund i Wielki Bełt, także zawinęli do Szczecina, Podchorążowie spędzili na Horyzoncie II trzy tygodnie.

W sumie na statkach UMG praktyki morskie przeszło w 2020 roku 587 studentów, uczniów i podchorążych. Studenci i absolwenci UMG odbywali także praktyki morskie na statkach armatorów komercyjnych. Pełne zestawienie praktyk morskich odbytych na stkach UMG i armatorów zewnętrznych znajduje się w załączniku poniżej:

Praktyki morskie 2020

Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni

Zobacz podobne

BBN: prezydent Andrzej Duda w czwartek z wizytą roboczą m.in. w Centrum Operacji Morskich w Gdyni

AB

Gróbarczyk: Import węgla do Polski przebiega bez zakłóceń

KM

Wody Polskie: Komora modernizowanej śluzy Krapkowice wypełniona wodą

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie