Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Kluczowe projekty przeciwpowodziowe bliżej zakończenia

11 grudnia 2020 r. odbyło się podsumowanie cyklicznej misji Bank Światowego, podczas którego omówiono postępy w realizacji najważniejszych projektów przeciwpowodziowych w Polsce. Wziął w nim udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wypracowano wnioski wspomagające lepszą realizację przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zadań ujętych w Projekcie Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW).

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich, Banku Światowego oraz partnerzy z instytucji krajowych i zagranicznych zaangażowani w realizację projektu omówili kluczowe kwestie, związane  z poprawą efektywności wdrażania poszczególnych zadań oraz ich rozliczaniem i raportowaniem. Eksperci Banku Światowego podkreślili, że Polska mimo trudności, jakie niesie pandemia, w ostatnim półroczu znacząco przyspieszyła  wdrażanie projektów, które mają duże znaczenie dla zabezpieczenia przed powodzią ponad pięciu milionów Polaków.

Doświadczenie, jakie zostało zebrane do tej pory, dzięki współpracy z Bankiem Światowym odgrywa ważną rolę w realizacji inwestycji w POPDOW. Zdajemy sobie sprawę że w momencie ukończenia projektu będzie to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Mam nadzieję, że kolejne misje będą mogły być realizowane w formule wizyt studyjnych, co jeszcze mocniej pozwoli usprawnić system monitorowania poszczególnych inwestycji – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Celem Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły jest poprawa ochrony przed powodzią dla osób mieszkających w wybranych obszarach dorzecza Odry i dorzecza górnej Wisły oraz wzmocnienie zdolności instytucjonalnych administracji publicznej do bardziej skutecznego ograniczania skutków powodzi. W wyniku realizacji projektu powstanie infrastruktura zarządzania powodziowego wraz z powiązanymi z nią środkami technicznymi w trzech wyodrębnionych obszarach Polski.

Całkowita wartość projektu szacowana jest na ok. 1,2 mld EUR, w tym dofinansowanie Banku Światowego w wysokości 460 mln EUR.
Planowana data zakończenia projektu to grudzień 2023 r.

Więcej informacji o projekcie: http://www.odrapcu.pl

Zobacz podobne

Budynek ZMPSiŚ zyskuje nowy blask

Autor

Portowe konkursy rozstrzygnięte, laureaci nagrodzeni

AB

Symulator Broni Podwodnej w Akademii Marynarki Wojennej do modernizacji

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie