Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Terminal Promowy Świnoujście. Będzie nowoczesna i ekologiczna kotłownia

Jeszcze w tym roku w Terminalu Promowym w Świnoujściu powstanie nowoczesna i ekologiczna kotłownia. Jest dwóch chętnych do realizacji tego zadania. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA niebawem wyłoni wykonawcę.

Przedsiębiorstwo GRAMET Sławomir Gray z Lubonia wyceniło swoje usługi na kwotę nieco ponad 1,4 mln złotych, natomiast oferta Konsorcjum firm ze Szczecina Infra-Port Sp. z o.o. oraz Calesco SA przekracza 2 mln zł – informuje Monika Woźniak-Lewandowska, rzecznik prasowy ZMPSiŚ. – Inwestor założył kwotę nieco ponad  1,8 mln zł.

Dwa piece w systemie kaskadowym

Nowa kotłownia powstanie w magazynie „A’, którego pomieszczenia zostaną w tym celu odpowiednio dostosowane i przebudowane. Zewnętrzna forma obiektu nie ulegnie zmianie.

W kotłowni przewidziano instalację dwóch pieców gazowych pracujących w kaskadzie o mocy znamionowej 660 kW każdy. Zaprojektowano kotły żeliwne niskotemperaturowe. Kotły będą wyposażone w palniki gazowe wentylatorowe modulowane całkowicie zautomatyzowane składające się z elektronicznego automatu palnikowego z funkcją diagnostyczną oraz wentylatora osiowego z trzyfazowym silnikiem elektrycznym wentylatora.

Zadanie inwestycyjne pn.: „Przebudowa ze zmianą użytkowania pomieszczenia magazynu na kotłownię gazową w budynku magazynu „A” Terminalu Promowego w Świnoujściu”, będzie wykonane w ramach rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu.

Wybrany wykonawca będzie miał na realizacje wszystkich prac siedem miesięcy liczonych od daty zawarcia umowy.

Sieci też do modernizacji

„Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu” to inwestycja ZMPSiŚ, która sprawi optymalizację zużycia nośników energii, poprawę sytuacji w zakresie ochrony środowiska i dostosowanie pod tym względem obydwu portów do obowiązujących norm i przepisów.

W tym celu rozbudowie i modernizacji poddane będą: sieci wodociągowa, kanalizacja sanitarna, kanalizacja wód opadowych, zasilanie elektroenergetyczne, sieć teletechniczna, sieć wody przeciwpożarowej oraz system odwadniania terenów.

Obecnie Zarząd Portu szuka wykonawcy robót. Oferty można składać do 10 lutego br. Projekt jest współfinansowany ze środków europejskich z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – Rozwój transportu morskiego.

źródło: własne

Zobacz podobne

Gazociąg Baltic Pipe już na ukończeniu! Kiedy możemy spodziewać się pierwszych dostaw do Polski ?

KM

Nagrody Rejs Roku 2020 wręczone

KD

Zakończony sukcesem przewiert Direct Pipe pod rzeką Wartą

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie