Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Narodowe Centrum Żeglarstwa w światowej elicie

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oficjalnym certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym światowej federacji żeglarskiej. Certyfikat World Sailing Aproved Training Centre ma najwyższą w światowym żeglarstwie kategorię C. Na świecie, oprócz NCŻ są tylko dwa takie ośrodki – w Singapurze i na Malcie.

Najwyższy certyfikat otwiera przed Narodowym Centrum Żeglarstwa szereg możliwości. Przede wszystkim jest to wyraźne podkreślenie jakości i najwyższych standardów gwarantowanych przez World Sailing.

To wielki i bardzo ważny dzień dla polskiego żeglarstwa. To też swoista rekomendacja, która ma znaczenie dla żeglarzy z całego świata wybierających najlepsze ośrodki do treningów. Ma to również znaczenie dla organizatorów różnego rodzaju imprez, regat oraz szkoleń dla sędziów, trenerów, instruktorów, mierniczych, itp. Szkolenia takie regularnie prowadzi World Sailing dbając o rozwój i jakość kadry. To nie tylko sukces, ale też zobowiązanie. Certyfikat C obliguje nas do ciągłej pracy na rzecz polskiego i światowego żeglarstwa, z czego bardzo się cieszę, bo to jest też przecież mój osobisty cel – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Certyfikat C to najwyższa kategoria wśród ośrodków szkoleniowych World Sailing. Oznacza ona, że ośrodek posiada wysokiej jakości infrastrukturę, sprzęt żeglarski oraz ma zdolność do realizacji programów szkoleniowych i upowszechniających żeglarstwo. W ciągu ostatnich lat w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk odbył się szereg szkoleń i seminariów dla kadry World Sailing ze wszystkich kontynentów lub pod patronatem światowej federacji. Były to m.in. szkolenia sędziów, mierniczych, dla członków komisji regatowej, a także seminaria poświęcone upowszechnianiu żeglarstwa w krajach wschodzących oraz rozwojowi żeglarstwa osób z niepełnosprawnościami. Największą imprezą sportową realizowaną w NCŻ w ostatnim czasie były zaś ubiegłoroczne mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach Laser i Laser Radial.

Akcje te zyskały bardzo wysokie oceny, podkreślano nie tylko jakość infrastruktury NCŻ, ale też fachowość i życzliwość naszej kadry. W procesie ubiegania się o certyfikat C Sailing Aproved Training Centre poddawani byliśmy audytowi, inspekcjom, oceniany był rozwój ośrodka i jego potencjał. Już sam fakt, że na świecie są teraz zaledwie trzy ośrodki z najwyższą rangą certyfikacji, świadczy o tym, jak surowe wymagania trzeba było spełnić. Jest to też symboliczne wypełnienie woli dr Krzysztofa Zawalskiego, założyciela Narodowego Centrum Żeglarstwa, który marzył o tym, by ośrodek w gdańskich Górkach Zachodnich był znaczącym ośrodkiem na żeglarskiej mapie świata – mówi Maciej Szafran, kierownik NCŻ AWFiS Gdańsk.

Głównym pomysłodawcą, twórcą i od początku kierownikiem NCŻ był śp. dr Krzysztof Zawalski, mistrz Polski w żeglarstwie (w klasie kadet, 420 i katamaran), potem pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Jeszcze jako student trafił do Narodowej Szkoły Żeglarstwa (Ecole Nationale de Voile) w Quiberon we Francji, która uznawana jest w świecie za modelowy przykład żeglarskiego ośrodka szkoleniowego. „Pomyślałem, że taka placówka powinna powstać także w Polsce” – mówił Krzysztof Zawalski i przystąpił do działania. .

Zlokalizowane w Górkach Zachodnich Narodowe Centrum Żeglarstwa zainaugurowało swoja działalność w czerwcu 2006 r, chociaż specjalizacja żeglarska powstała już w 1978 r, przy ówczesnej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Wtedy to właśnie powstał Żeglarski Ośrodek Morski, gdzie rozpoczął się proces edukacji żeglarskiej. Początkowo na terenie dzisiejszego NCŻ, znajdowały się niewielkie kontenery pełniące funkcje warsztatu, żaglowni oraz magazynu, natomiast w 1985 r, wybudowano pierwszy hangar o pow. 440m 2. W 2004 r przekazano pływający pomost, będący pierwszym elementem nowej inwestycji pod nazwą Narodowe Centrum Żeglarstwa. Po szybko i sprawnie przeprowadzonej budowie, w połowie 2006 r nastąpiło uroczyste otwarcie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach zachodnich, które tym samym zakończyło działalność Żeglarskiego Ośrodka Morskiego. W 2015 roku rozpoczęła się rozbudowa ośrodka i dzisiaj Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku to nowoczesna marina na około 100 jednostek pływających, liczny sprzęt sportowy i rekreacyjny, stanowiący zaplecze dydaktyczno-szkoleniowe oraz flotę czarterową, a także kompleksowy budynek z zapleczem sportowym, noclegowym i konferencyjnym służący celom dydaktycznym, sportowym oraz biznesowym.

Piękny rozwój Narodowego Centrum Żeglarstwa nie byłby możliwy bez współpracy między uczelnią, Polskim Związkiem Żeglarskim, miastem Gdańsk oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Efektem tej współpracy są fundusze unijne, dzięki którym NCŻ stał się znaczącym, światowym ośrodkiem żeglarskim. Przed nami kolejne projekty, kolejne fundusze do pozyskania, które posłużą rozbudowie tego bardzo potrzebnego miejsca – mówi Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Narodowe Centrum Żeglarstwa to ośrodek należący do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Pełni rolę ośrodka przygotowań olimpijskich, jak też akademickiego centrum żeglarstwa. To tutaj trenują żeglarze Kadry Narodowej w żeglarstwie niemal wszystkich klas, jak i studenci AWFiS Gdańsk.

Przyznanie certyfikatu World Sailing to wielka duma dla naszej uczelni i całej społeczności akademickiej. To też kolejne potwierdzenie jakości i roli Narodowego Centrum Żeglarstwa. Przypomnę, że niedawno NCŻ znalazł się na ministerialnej, bardzo wąskiej liście obiektów o strategicznym znaczeniu dla polskiego sportu. AWFiS Gdańsk to jedyna uczelnia wyższa w Polsce i jedna z niewielu na świecie, która może się poszczycić tak dużym, renomowanym i przede wszystkim wszechstronnym ośrodkiem, jakim jest Narodowe Centrum Żeglarstwa. Chciałbym tutaj podkreślić owocną współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim, dzięki której korzyści odnosi polskie żeglarstwo, jak i nasza uczelnia. AWFiS Gdańsk od ponad 30 lat prowadzi specjalizację trenerską w żeglarstwie, a naszym celem dydaktycznym jest przygotowanie nowoczesnej kadry trenerów, nauczycieli i instruktorów dla potrzeb żeglarstwa wyczynowego oraz turystyki i rekreacji żeglarskiej – mówi prof. dr hab. Paweł Cięszczyk, rektor AWFiS Gdańsk.

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk znajduje się w gdańskich Górkach Zachodnich. Leży u ujścia Wisły Śmiałej, kilkadziesiąt metrów od Zatoki Gdańskiej. Jest modelowym ośrodkiem, który łączy funkcje naukowo-dydaktyczne, sportowe i rekreacyjne. Centrum ma charakter publiczny, służy nie tylko macierzystej uczelni, ale też społeczeństwu lokalnemu.

Gdańsk to miasto o morskiej i żeglarskiej tradycji. Idea Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk idealnie się w tą tradycję wpisuje, bezpośrednio dzięki regatom i innym imprezom, które się tutaj odbywają i pośrednio dzięki inicjowaniu żeglarskiego życia, wszak NCŻ dało impuls do powstania kolejnych marin wokół Zatoki Gdańskiej. Tutaj trenuję zarówno profesjonalni sportowcy, żeglarze akademiccy, jak i gdańscy uczniowie, np. ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego 94 w Gdańsku. Jako sportowiec, medalista olimpijski wiem, jak ważna dla sportowca jest profesjonalna baza treningowa – mówi Adam Korol, mistrz olimpijski w wioślarstwie i dyrektor Biura Prezydenta ds. sportu Urzędu Miasta Gdańska.

Źródło: PZŻ

Narodowe Centrum Żeglarstwa w Światowej Elicie

Zobacz podobne

Rajd motocyklowy Pamięci Żołnierzy Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

BS

Port w Elblągu może obsługiwać morskie farmy wiatrowe

BS

Tunel w Świnoujściu – precyzja co do milimetra

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie