Polski Portal Morski
Aktualności Extra Porty

Szczecin/Świnoujście. Będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił przetarg na zakup statku pożarniczego. Zainteresowani na składanie ofert mają czas do  15 lutego br.

Statek pożarniczy będzie pełnił służbę w granicach portu, gdzie gospodarzem jest ZMPSiŚ – informuje Monika Woźniak-Lewandowska, rzecznik prasowy zarządu portów. – Jego zadaniem będzie prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych, zabezpieczanie akwenu portowego przed pożarem, ochrona przeciwpożarowa i asysta, np. gazowców w porcie Świnoujście.

Parametry…

Maksymalne zanurzenie nowej jednostki powinno wynosić 4,20 metra  a minimalny uciąg na palu to 35 ton. Powinien on także umożliwiać holowanie awaryjne statków na pełnym morzu –  dlatego też jednostka musi być wyposażona w windę holowniczą o uciągu rzeczywistym dostosowanym do uciągu na palu (hak i pachoł) min. 35 ton oraz w zestaw wyposażenia w sprzęt holowniczy. Umiejscowienie windy oraz pozostałego wyposażenia holowniczego powinno umożliwiać wykonywanie innych działań ratowniczych na pokładzie.

Jeśli chodzi o prędkość, to statek w trakcie prób morskich powinien osiągnąć prędkość nie mniejszą niż 12 węzłów pod obciążeniem 100 procent mocy silników w określonych przez wykonawcę warunkach pogodowych oraz stanie załadowania statku.

Szkolenie załogi także…

Ponadto na wybranym wykonawcy spoczywać będzie przeszkolenie załogi w zakresie obsługi statku i jego wyposażenia.

Zamówienie jest częścią Projektu, który został uwzględniony w wykazie projektów zidentyfikowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego, Działanie 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych, Projekt „Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna”.

 Nowy statek powinien być gotowy do pracy do 30 października 2022 roku – dodaje pani rzecznik. – Będzie trzecim we flocie ZMPSiŚ SA. Obecnie w Szczecinie cumuje „Strażak – 24”, w Świnoujściu zaś „Strażak – 26”

pj

Zobacz podobne

Maria Rudowicz mistrzynią świata w windsurfingowej klasie Techno 293

BS

Gotowe nowe nabrzeże z widokiem na twierdzę Wisłoujście

BS

ORP Iskra kończy najdłuższy rejs

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie