Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Extra Środowisko

Piotr Naimski: mimo epidemii budowa Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem

Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociagu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to przewidziane, w październiku 2022 r. – powiedział PAP pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

„Budowa gazociągu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem. Wszystkie konieczne umowy z wykonawcami i dostawcami są podpisane, zwożone są wszystkie elementy. Rury dla morskiej części Baltic Pipe są już w całości wyprodukowane, większość jest gotowa, a ponad połowa jest zwieziona na plac, skąd będą wywiezione na morze” – poinformował.

Jak dodał, zarówno po stronie duńskiej, jak i polskiej rozpoczęły się budowy na brzegach. „To wymaga wybudowania skomplikowanych tuneli” – dodał. Wyjaśnił, że chodzi o to, by nie rozkopywać plaż. „Rury będą wychodziły daleko poza plażą, w głębi lądu. Wszystko będzie skończone tak, jak jest przewidziane – w październiku 2022 r. i nie widzimy zagrożeń” – zapewnił.

Naimski podkreślił, że wirus i epidemia nie wpływają na terminy, choć – jak ocenił – „bywa trudno”, lecz zarówno w Polsce, jak i w Danii budowy trwają.

Baltic Pipe to strategiczny projektktóry ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.

Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

źródło:PAP/
Foto: Rury zostały zespawane, a następnie przeciągnięte przez Mały Bełt w Danii, pomiędzy Jutlandią i Fionią. Zdjęcie: Energinet/Maria Tuxen Hedegaard/baltic-pipe.eu

Zobacz podobne

Cieśnina Bosfor zamknięta po awarii tankowca przewożącego chemikalia

BS

Eksplozje na rosyjskich okrętach. Płonie następca krążownika Moskwa?

BS

Wycieczkowce w Porcie Gdynia

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie