Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

Stocznia w Szczecinie bez pomocy miasta. Radni apelują do Prezydenta o działania

W kwietniu 2020 obecny prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego (wcześniej Stocznia Szczecińska) zaapelował do Prezydenta Szczecina o zwolnienie z podatku od nieruchomości w okresie od kwietnia 2020 przez okres trwania pandemii. Miałoby to skutkować wsparciem dla firm funkcjonujących na terenie stoczni, w postaci obniżenia czynszu. Apel do Prezydenta uzyskał wsparcie Towarzystwa Okrętowego Związku Pracodawców Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Do dnia dzisiejszego Prezydent Szczecina nie udzielił odpowiedzi na ten apel.

Radni Prawa i Sprawiedliwości na konferencji przypomnieli, że 28 grudnia 2020 SPP Sp. z o,.o przystąpił do realizacji kontraktu na budowę doku dla FRS S.A., który na komercyjnych warunkach zostanie po wybudowaniu przez stocznię przejęty przez stocznię Gryfia S.A., co poprawi znacznie potencjał remontowy tej spółki. To pierwszy tak duży dok w naszych szczecińskich stoczniach (długość ok. 235,5 m, nośność 27.000 t, zużycie stali ok. 9500 t). Ta budowa zapewni pracę wielu szczecińskim podwykonawcom stoczniowym w tak trudnym okresie, gdzie wartość kontraktu wynosi ponad 120 mln zł.

– Prezydent Piotr Krzystek zapomina notorycznie o naszych lokalnych przedsiębiorcach, którzy potrzebują wsparcia samorządu. Na terenie Stoczni pracuje 1.500 osób, firmy kooperują z wieloma innymi podmiotami z obszaru całego województwa. Czas, aby zacząć wymagać również od siebie, nie zamiatać spraw pod dywan i oglądać się wyłącznie na kolejne tarcze rządowe, które ratują dziś polską gospodarkę – podkreślił, radny miasta Szczecin, Marcin Pawlicki.

Wobec trudnej sytuacji firm wywołanej COVID19 rząd RP od kwietnia podejmował działania mające na celu wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Pierwsza wersja Tarczy Antykryzysowej weszła w życie już 1 kwietnia 2020, druga – 17 kwietnia 2020 na łączną kwotę 150 miliardów zł. W 2020 roku do województwa zachodniopomorskiego trafiło 5 mld 630 mln zł pomocy z tytułu uruchomienia TA. Pomoc finansowa w różnej formie trafiła do wszystkich firm, które spełniały kryteria określone w programie TA, w tym przede wszystkim zapewniały utrzymanie zasobu pracowników.

– Odnosząc się do działania Prezydenta Szczecina, będącego w koalicji z Platformą Obywatelską w Radzie Miasta, można jasno stwierdzić, że Prezydent Szczecina zachowuje postawę „rozbójnika” w stosunku do przemysłu produkcyjnego, w tym do jednej ze sztandarowych spółek przemysłu stoczniowego Szczecińskiego Parku Przemysłowego Sp. z o.o., kontynuującej działalność największego szczecińskiego przedsiębiorstwa – Stoczni Szczecińskiej, która została zlikwidowana za czasów rządów PO+PSL – mówiła radna Zachodniopomorskiego Sejmiku Wojewódzkiego, Małgorzata Jacyna – Witt. 

Małgorzata Jacyna-Witt oraz Marcin Pawlicki

PP to spółka przynosząca rokrocznie do budżetu miasta ponad 4 miliony złotych tylko z tytułu podatku od nieruchomości, nie licząc podatku PIT od ponad 2000 pracowników pracujących na terenie stoczni oraz podatku CIT od firm (ok. 12 milinów zł do budżetu miasta).

Radna Małgorzata Jacyna – Witt mówiła również o inwestycjach stoczniowych w ramach spółek Skarbu Państwa.

– Firmy prywatne dzięki tym inwestycjom będą miały pracę. Pieniądze zostaną w Szczecinie. Zwiększy się potencjał stoczni remontowej MSR Gryfia. Stocznia szczecińska SPP Sp. z o.o. będzie musiała przerzucić koszty korekty podatkowej oraz odsetki wyhodowane przez Urząd Miasta na umowy z firmami prywatnymi, za co odpowiedzialny będzie Prezydent Szczecina. Używając skrótu myślowego – poprzez swoje aroganckie działanie, nie wykazując zrozumienia dla trudnej sytuacji branży produkcyjnej, Prezydent Szczecina podwyższa przedsiębiorcom koszty działalności.

Małgorzata Jacyna-Witt

Korespondencja stoczni z miastem 

Z przedstawionych informacji wynika, że 30 lipca 2020 Stocznia Szczecińska Sp. z o.o. formalnie wystąpiła o ulgę, umorzenie lub rozłożenie na raty płatności z tytułu korekt do podatku od nieruchomości za okres 2015-2020. 2 września 2020 Gmina Miasto Szczecin postanowiła zawiadomić stronę (stocznię) o załatwieniu sprawy do dnia 30.10.2020. 21.10.2020 Stocznia Szczecińska Sp. z o.o. zaktualizowała przedstawione dokumenty dostarczając rachunek wyników za 3 kwartały br. 30 października 2020 Gmina Miasto Szczecin postanowiła zawiadomić stronę (stocznię) o załatwieniu sprawy do dnia 31.12.2020. 24 listopada 2020 Gmina Miasto Szczecin wysyła upomnienie dotyczące uregulowania należności, co do których decyzja ma być podjęta przez gminę do 31.12.2020. 26 listopada 2020 ten sam podmiot Stocznia Szczecińska o zmienionej nazwie SPP Sp. z o.o. wysyła pismo o deklarowanych terminach postanowieniach Gminy Miasto Szczecin. 31 grudnia miasto ponownie postanawia zawiadomić stronę o wyznaczeniu terminu załatwienia sprawy do dnia 12.02.2021, pomimo tego, że wcześniej zarachowała wpłaty na poczet należności, co do których ma podjąć decyzję. W styczniu SPP Sp. z o.o. uregulowała należność, niemniej w dalszym ciągu oczekując na podjęcie decyzji przez Prezydenta Szczecina.

Zobacz podobne

Budowa i zasady działania systemu Port Community System tematem seminarium naukowego

Autor

Głębokie nurkowania z pokładu okrętu ORP Lech

Autor

Terminal Kontenerowy. Odrą z Górnego Śląska do Świnoujścia!

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie