Polski Portal Morski
Wisła
Aktualności Środowisko

Utrudniony przepływ wody na Wiśle – lodołamacze w stanie gotowości

Na Wiśle w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie) śryż lodowy, tj. początkowa postać lodu, nadal blokuje swobodny przepływ wody. Poziom rzeki przekracza tam znacznie stan ostrzegawczy, ale wciąż utrzymuje się poniżej stanu alarmowego. W związku z tą sytuacją, Wody Polskie zdecydowały o postawieniu lodołamaczy w stan gotowości.

Z uwagi na przekroczenie stanu alarmowego Wisły w Kępie Polskiej, w gminie Bodzanów obowiązuje do odwołania pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone tam przez wójta.

W Kępie Polskiej, między Wyszogrodem a Płockiem, obserwujemy na Wiśle podbitkę śryżową. Podjęto decyzję o postawieniu w stan pełnej gotowości lodołamaczy, które stacjonują na rzece przy stopniu wodnym we Włocławku” – powiedziała PAP Urszula Tomoń, rzeczniczka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Jak wyjaśniła, sześć lodołamaczy przy włocławskiej tamie zostanie postawionych w stan pełnej gotowości we wtorek od godz. 18, co w praktyce oznacza, że jednostki te będą gotowe do pracy w ciągu maksymalnie ośmiu godzin. Zaznaczyła, iż na razie nie ma decyzji o wysłaniu lodołamaczy w górę wiślanego Zbiornika Włocławskiego i dalej w kierunku Kępy Polskiej.

Cały czas monitorujemy sytuację na rzece. Bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze. Chcemy być do nich przygotowani. Dlatego też decyzja o tym, że lodołamacze przejdą w stan pogotowia” – podkreśliła Tomoń.

We wtorek po południu poziom Wisły w Kępie Polskiej wynosił 498 cm, czyli 48 cm powyżej stanu ostrzegawczego i 2 cm poniżej stanu alarmowego. W tym samym czasie poziom rzeki w położonym powyżej Wyszogrodzie wynosił 355 cm, czyli 145 cm poniżej stanu ostrzegawczego, a przy stanie alarmowym wyznaczonym na 550 cm.

Przybór Wisły w okolicy Kępy Polskiej, spowodowany przez nagromadzony tam śryż, może utrzymać się co najmniej do środy. Według prognoz, możliwe jest, że w czwartek poziom wody w tym rejonie zacznie już opadać. Są to jednak przewidywania. Zobaczymy, co będzie się działo z pokrywą lodową” – powiedział PAP kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski. Zapewnił, że sytuacja na rzece w Kępie Polskiej jest monitorowana całodobowo.

W samej Kępie Polskiej służby powiatu płockiego i gminy Bodzanów zabezpieczyły prewencyjnie odpowiednie materiały przeciwpowodziowe – w tamtejszej remizie, w pobliżu wału przeciwpowodziowego, zgromadzono worki, geowłókninę i folię, a nieopodal składowany jest też piasek. Zapasy te, w razie potrzeby, posłużyłyby do wzmacniania wału przeciwpowodziowego. “Na razie takich działań nie podjęto, gdyż nie ma obecnie takiej konieczności” – zaznaczył Jakubowski.

Kępa Polska położona jest w środkowym biegu Wisły, między Wyszogrodem a Płockiem, gdzie nieco dalej w dół rzeki rozpoczyna się Zbiornik Włocławski. To największy sztuczny akwen w Polsce. Ten wiślany zalew rozciąga się do Włocławka. Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do miejscami 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

Od grudnia 2020 r. przy tamie we Włocławku stacjonuje sześć lodołamaczy. Są to znajdujące się dotychczas we flocie Wód Polskich w tym rejonie: Jaguar, Niedźwiedź, Lew i Bawół oraz nowe jednostki – Orkan i Sokół. Wszystkie te lodołamacze będą stacjonowały tam do 15 marca 2021 r.

Źródło PAP Fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Wody Polskie: podpisana umowa w ramach zintegrowanego projektu LIFE

Autor

M. Gróbarczyk: Awansowaliśmy na pierwsze miejsce na Bałtyku, jeśli chodzi o przeładunek kontenerów w polskich portach

KD

70 lat Polskiej Żeglugi Morskiej

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie