Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

PKN Orlen wybrał partnera branżowego dla morskiej farmy wiatrowej

Northland Power z Kanady ma być partnerem branżowym PKN Orlen dla realizacji projektu farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca obejmie przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Jej budowa ma ruszyć w 2023 r., a oddanie do użytku planowane jest na 2026 r. – podał koncern.

Jak przekazał w piątek PKN Orlen, przedmiotem partnerstwa z Northland Power będzie wspólna realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, a kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49 proc. udziałów.

„Kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie partnerem branżowym PKN Orlen przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49 proc. udziałów. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na rok 2023, a jej oddanie do użytku w roku 2026” – poinformował PKN Orlen.

Jak ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, „wybór partnera do realizacji morskiej farmy wiatrowej jest kamieniem milowym pionierskiego w skali regionu procesu inwestycyjnego”. „Połączenie naszych lokalnych doświadczeń, wynikających z zaawansowanych prac przygotowawczych, z globalnym know-how Northland Power pozwoli nam szybko i efektywnie realizować kolejne etapy inwestycji” – podkreślił.

„Cieszymy się, że pozyskaliśmy partnera, którego model biznesowy i wizja transformacji energetycznej pokrywa się z długofalowymi planami Grupy Orlen” – dodał szef PKN Orlen. Zaznaczył, że a współpraca partnerów przy budowie farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim „to ważny impuls rozwojowy dla branży offshore, w tym polskich przedsiębiorstw, które będą uczestniczyć w łańcuchu dostaw”.

PKN Orlen wyjaśnił, że „przedmiotem partnerstwa z Northland Power Inc. będzie wspólna realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power”. Koncern uściślił, że współpraca ta obejmuje przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW, która według założeń inwestycyjnych zostanie objęta 25-letnim systemem wsparcia. „Przystępując do projektu kanadyjska grupa obejmie docelowo 49 proc. udziałów w inwestycji, w wyniku serii podwyższeń kapitału spółki Baltic Power” – podano w komunikacie.

Według PKN Orlen, umowa będzie obowiązywać przez 35 lat, a po tym okresie przekształci się w umowę na czas nieokreślony. „Sfinalizowanie transakcji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego. Do tego czasu umowa ma charakter warunkowy” – przekazał koncern.

Źródło PAP

Zobacz podobne

Kolejna 5. w tym miesiącu dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

KM

Polimery Police. Trwają ostatnie prace w porcie

BS

Rząd o prawach pracowniczych marynarzy w razie napaści na statek

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie