Polski Portal Morski
Aktualności

Kapitan żeglugi wielkiej Jan Prüffer odszedł na wieczną wachtę

Na wieczną wachtę odszedł 2 lutego kapitan żeglugi wielkiej Jan Zygmunt Prüffer – zasłużony człowiek morza, w przeszłości m.in. pilot morski, a także dziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie.

Urodził się 14 listopada 1931 r. w Warszawie. Należał do Związku Harcerstwa Polskiego. W czasie powstania warszawskiego został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, do kwietnia 1945 r. pracował tam na kolei. Po powrocie do Polski kontynuował naukę najpierw w gimnazjum krakowskim, potem warszawskim. W 1947 r. zdał małą maturę w Gimnazjum im. Stefana Batorego, a w 1948 został przyjęty do Szkoły Jungów w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego. Po jej ukończeniu i pomyślnym złożeniu egzaminów wstępnych, 4 września 1949 r. rozpoczął naukę na Wydziale Nawigacyjnym Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Praktyki morskie odbył na „Darze Pomorza” i na „Zewie Morza”. Był prymusem swojego rocznika. Później pracował w szkolnictwie morskim.

Pod koniec 1953 r. był zatrudniony w rezerwie Polskiej Żeglugi Morskiej, ale nie otrzymał zezwolenia na pracę na statkach morskich. Opinia służb bezpieczeństwa zamknęła mu wówczas możliwość zatrudnienia w PŻM i PLO. W latach 1954–1970 pracował w pilotażu Zarządu Portu Szczecin–Świnoujście, następnie w reaktywowanej w 1963 r. PSM, przekształconej w 1969 w Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie. Ukończył też studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na początku lat 70. był dziekanem wydziału nawigacyjnego WSM.

Dyplom kapitana żeglugi wielkiej uzyskał w 1972 r., a pierwszym statkiem, którym dowodził, w 1973 r., były „Katowice”. Od 1973 do 1996 r. pracował w PŻM. W 1979 r. otrzymał angaż na stanowisko dyrektora Liceum Morskiego w Szczecinie. Dyrektor naczelny PŻM Ryszard Karger na ten sam okres zaokrętował go jako kapitana na m/s „Kapitan K. Maciejewicz”, na którym wówczas znajdowało się liceum kształcące marynarzy dla polskich armatorów. W 1981 r. kpt. Prüffer odprowadzał ten statek na złomowanie. Przez ponad ćwierć wieku pracy u szczecińskiego armatora cieszył się jego najlepszą opinią. Ze statków, którymi dowodził, szczególnie wspominał „Powstańca Warszawskiego”. Nadzorował budowę tego masowca w Stoczni Szczecińskiej, a przez rok był jego pierwszym kapitanem.

Przez prawie 30 lat (1968–1995) pełnił funkcję ławnika Izby Morskiej w Szczecinie i przez jedną kadencję ławnika w Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdańsku. Był członkiem Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Szczecinie i stałym współpracownikiem Pracowni Historii Akademii Morskiej.

Od 1983 r. należał do Klubu Powstańców Warszawskich w Szczecinie. W 2004 r., na zaproszenie ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, uczestniczył w pracach Narodowego Komitetu Obchodów 60. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Był jedynym reprezentantem kadr morskich RP w tym gremium.

Należał do wytrawnych brydżystów. Zarząd Główny Polskiego Związku Brydża Sportowego w 1958 r. podjął uchwałę o nadaniu mu tytułu „Asa Brydżowego”. W I Olimpiadzie Brydżowej w 1961 r. para szczecińska Edward Banasiński i Jan Prüffer w klasyfikacji światowej znalazła się na 14. miejscu, w europejskiej na 11., a w Polsce na 1.

Źródło: Kurier Szczeciński

Zobacz podobne

Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu

KM

Trwają zaawansowane prace na tłoczni gazu w Odolanowie

KM

KGP: kontrterroryści ćwiczyli na Bałtyku z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie