Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Kanclerz Kurz o Nord Stream 2: Jest w interesie wielu krajów UE

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz wspiera budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. “To jest europejski projekt”, który leży w interesie wielu krajów UE – powiedział Kurz w wywiadzie dla niemieckiej gazety “Welt am Sonntag”.

“Kto sądzi, że nowy gazociąg byłby tylko w interesie Rosji, ten się myli” – podkreślił Kurz. Jego zdaniem z projektu skorzystają także Niemcy, Austria i inne europejskie kraje.

Szef austriackiego rządu uważa, że nie należy łączyć sprawy kontrowersyjnego gazociągu z możliwymi sankcjami wobec Rosji w związku z aresztowaniem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Kurz podkreślił, że popiera stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel w tej sprawie. “Cieszę się, że rząd Niemiec nadal obstaje przy budowie Nord Stream 2” – powiedział.

Dodał jednak, że przy tym projekcie należy zabezpieczyć także interesy Ukrainy.

Budowie gazociągu, biegnącego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie oraz Stany Zjednoczone.

W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów. Rurociąg, którego budowa kosztuje około 9,5 mld euro, jest gotowy w około 90 procentach. W rosyjsko-niemieckim projekcie zaangażowany jest także austriacki koncern energetyczny OMV.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko na ćwiczeniach „Joint Warrior 22-2”

BS

Budowa tunelu w Świnoujściu. Z wyspy na wyspę w cztery minuty.

KM

Jednostki dla Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego już na ukończeniu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie