Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Inne

Pierwsze w tym roku wyjście statku badawczo-szkoleniowego UMG na Bałtyk

To było pierwsze w 2021 roku wyjście statku badawczo-szkoleniowego UMG  “Horyzont II” na Bałtyk. Podczas jednodniowego rejsu jednostka, dowodzona przez kpt. ż.w. Ryszarda Durlika,  na mocy umowy z Instytutem Geofizyki PAN podjęła z dna w rejonie na północ od Półwyspu Helskiego tzw. Oceaniczną Stację Denną (OBS – Ocean Bottom Seismometer).

Są to zaawansowane specjalistyczne urządzenia rejestrujące, zatapiane na wyznaczonych pomiarowych profilach dennych, wykorzystywane do badań głębokich struktur skorupy ziemskiej i dolnej litosfery, w tym przypadku na obszarach Europy.

To kolejna taka misja “Horyzonta II” realizowana w ramach programów badawczych Polskiej Akademii Nauk. Podobne zadania statek UMG realizował podczas rejsów na Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Z pokładu uniwersyteckiej jednostki zatapiano i podejmowano stacje OBS z profili zlokalizowanych na północnych akwenach oceanu. 

A już z początkiem marca, “Horyzont II” i “Dar Młodzieży” rozpoczną tegoroczną kampanię szkoleniową.

Źródło UMG

Zobacz podobne

Konferencja. Bałtyk w koncepcji Trójmorza, gospodarki morskiej i bezpieczeństwa energetycznego

Autor

Powrót ORP „Kadm. Xawery Czernicki” po kompleksowej naprawie i modernizacji w PGZ Stoczni Wojennej

MZ

Polskie porty poradziły sobie z koronakryzysem

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie