Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Premier Słowacji: Wstrzymanie Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy

„Wstrzymanie gazociągu Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy” – stwierdził premier Słowacji Igor Matovic w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika „Le Monde”. Matovic apeluje również o większą spójność UE w stosunkach z Rosją i Chinami.

Projekt Nord Stream 2 był od początku zły, zwłaszcza, że omija naszego ukraińskiego partnera. Gdyby Europa uderzyła pięścią w stół i wstrzymała budowę, byłby to znak silnej Europy. Ale obawiam się, że projekt jest teraz tak zaawansowany, że nie warto byłoby go wstrzymywać, bo i tak zostanie ukończony” – stwierdził premier Słowacji.

Matovic zapytany, czy Słowacja kupi rosyjską lub chińską szczepionkę, jak to zrobił jego węgierski sąsiad Viktor Orban, odpowiedział: „jeśli zobaczymy, że negocjacje z AstraZeneca zakończą się fiaskiem, przyjrzymy się również, gdzie można zdobyć szczepionki, ale w pierwszej kolejności kupimy te zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków”.

Zapytany, dlaczego Słowacja „nadal należy do Grupy Wyszehradzkiej, pomimo nadużywania rządów prawa przez Węgry i Polskę”, Matovic odpowiedział, że „Grupa Wyszehradzka ma swoje tradycje: format musi być zachowany niezależnie od ludzi u władzy w każdym z jej członków. Słowacja popiera praworządność (…), ale musimy pójść dalej w definiowaniu praworządności, aby ocenić nadużycia. Węgry i Polska widziały chęć narzucenia ideologii, a nie ustalonych zasad. Każde państwo członkowskie powinno przedstawić swoją definicję praworządności, abyśmy mogli uzgodnić wspólną definicję. Dopiero wtedy będziemy mogli ocenić, czy konkretne działanie narusza praworządność”.

Jeden z moich ministrów weźmie udział w szczycie Chiny-Europa Środkowa 9 lutego” – poinformował Matovic, dodał jednak, że w przyszłości wolałby, aby EU zajmowała wspólne stanowisko wobec Chin i Rosji. „Wydaje mi się, że państwa Europy Środkowej czuły się trochę zaniedbane w negocjacjach z Chinami i dlatego wymyśliły ten format. Ale idealnym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie szczytu UE-Chiny raz w roku” – podsumował premier Słowacji.

Matovic odbył w środę swoją pierwszą oficjalną wizytę we Francji i spotkał się m.in. z prezydentem Emmanuelem Macronem, z którym rozmawiał o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania energii jądrowej oraz wodoru.

Stojący na czele szerokiej prawicowej koalicji ten „antysystemowy przywódca toczy zaciekłą walkę z korupcją, która jest plagą tego środkowoeuropejskiego kraju” – pisze „Le Monde”.

„Słowacja podawana jest za przykład +dobrego ucznia+ Grupy Wyszehradzkiej w porównaniu z Węgrami czy Polską” – pisze francuski dziennik.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

żeglarstwo – Chamera: trzeba mieć świadomość, że to najważniejsza impreza w życiu

BS

Statek rosyjski budujący Nord Stream 2 jest na wodach duńskich

KD

25 czerwca – Światowy Dzień Marynarza

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie