Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

MSZ: Spotkanie Rządowych Koordynatorów ds. Inicjatywy Trójmorza

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński uczestniczył w dzisiejszej wideokonferencji z udziałem rządowych koordynatorów ds. Inicjatywy Trójmorza, zorganizowanej przez Bułgarię. W dyskusji, obok przedstawicieli państw członkowskich inicjatywy, uczestniczyli również reprezentanci Komisji Europejskiej, USA oraz Niemiec. Celem spotkania było przedstawienie przez stronę bułgarską wizji rozwoju współpracy trójmorskiej oraz wsparcie przygotowań do VI Szczytu Trójmorza, który odbędzie się w Sofii na przełomie czerwca i lipca.

Wiceminister Paweł Jabłoński wskazał na konieczność pogłębiania praktycznego, międzyrządowego wymiaru współpracy trójmorskiej oraz większego zaangażowania wszystkich krajów członkowskich w Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, (wkład Polski wyniósł 750 mln euro), a także otwieranie się na współpracę z zainteresowanymi państwami trzecimi.

Cele Inicjatywy Trójmorza są w pełni zgodne z priorytetami UE, w szczególności w zakresie cyfrowej transformacji, lepszej konektywności, osiągnięcia celów klimatycznych i odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią COVID. – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Wiceminister Jabloński podkreślił także potrzebę poszukiwania nowych obszarów współpracy.

Istotnym celem Trójmorza jest dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego, co wciąż pozostaje i przez najbliższe lata pozostawać będzie kluczowe dla naszej gospodarki. Jednak już teraz powinniśmy zacząć myśleć o nowych rozwiązaniach na przyszłość. Rozważmy wspólne działania na rzecz wykorzystania wodoru jako źródła energii – powiedział wiceszef MSZ.

Przedstawiciel resortu spraw zagranicznych poparł zaproponowany podczas ubiegłorocznego Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinie projekt „Three Seas Smart Connectivity” . Zaznaczył, żepołączenie infrastruktury energetycznej i transportowej w naszych krajach za pomocą platform cyfrowych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Ujednolicenie standardów w tych dziedzinach w krajach członkowskich Inicjatywy przyczyniłoby się do szybszego rozwoju najnowocześniejszych rozwiązań i usług oraz do zwiększenia zainteresowania poważnych inwestorów komercyjnych.  

Wiceminister Paweł Jabłoński zaprosił pozostalych uczestników spotkania do udziału w II edycji Forum Regionów Trójmorza, organizowanego przez Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego w dniach 27–28 kwietnia.

***

Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany w 2016 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest zachowanie oraz wzmocnienie jedności UE i przestrzeni euroatlantyckiej. W Inicjatywie uczestniczy 12 krajów Europy Środkowej.   

Przywódcy państw regionu Europy Środkowej chcą tego dokonać poprzez wskazanie nowych źródeł modernizacji swoich gospodarek, w tym zwłaszcza poprzez lepszą integrację infrastrukturalną regionu, wzmocnienie bezpieczeństwa i konkurencyjności jego zaopatrzenia w źródła energii, przyspieszenie rozwoju gospodarki cyfrowej, a tym samym – wzmocnienie spójności gospodarczo-społecznej całej UE.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zobacz podobne

USA: Dwoje senatorów wezwało Bidena, by wdrożył sankcje ws. Nord Stream 2

MZ

Polska Marynarka Wojenna. Supernowoczesne fregaty rakietowe wybudują polskie stocznie

AB

Wyniki za styczeń w Porcie Gdynia

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie