Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Kongresmeni wzywają prezydenta USA Joe Bidena do dalszego wspierania Trójmorza

Członkowie Kongresu USA wzywają prezydenta Joe Bidena do kontynuowania wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza. W liście podpisanym przez 14 kongresmenów obu partii podkreślono strategiczne znaczenie Inicjatywy, konieczność eliminowania zależności regionu od Rosji i Chin w sferze energetycznej i gospodarczej oraz potrzebę utrzymania wsparcia finansowego USA dla Trójmorza.

“Jako zdecydowani zwolennicy relacji transatlantyckich i niepodzielonej, wolnej, dostatniej i bezpiecznej Europy z szacunkiem wzywamy (prezydenta Bidena i jego administrację) do podtrzymania silnego wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza” – czytamy w wydanym w czwartek dokumencie.

Kongresmeni przypominają, że Trójmorze, w skład którego wchodzi 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej ma wypełnić luki w odziedziczonej po sowieckiej okupacji infrastrukturze strategicznej. Szczególnie w sferze energii, transportu i infrastruktury informatycznej. “Obecne braki w infrastrukturze sprawiają, że region jest nadmiernie uzależniony od Rosji i Chin w sferze energii i gospodarki. Niestety, ci szkodliwi aktorzy starają się siać niezgodę w sojuszu transatlantyckim poprzez operacje wojny hybrydowej, niebezpieczny sprzęt telekomunikacyjny czy eksport autorytarnych idei” – podkreślają autorzy adresowanego do prezydenta Bidena pisma.

Jako przykłady wrogiego działania przytacza się odcięcie dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę w 2006 i 2009 r., co spowodowało także trudności dla innych krajów regionu, czy “drapieżne”, wykorzystujące pułapkę zadłużenia, chińskie inwestycje, np. ekspansję koncernu Huawei w infrastrukturze telekomunikacyjnej oraz budowę linii kolejowej Budapeszt-Belgrad.

“Na szczęście nasi najbliżsi sojusznicy i partnerzy w Europie Środkowej i Centralnej zawiązali Inicjatywę Trójmorza, by przyspieszyć rozwój infrastruktury regionalnej” – zaznaczają amerykańscy parlamentarzyści. “Inicjatywa jest nie tylko demonstracją wspólnych działań, ale także wiarą regionu w jego potencjał ekonomiczny i rolę w partnerstwie transatlantyckim” – dodano.

Kongresmeni podkreślają swoje pełne wsparcie dla przyjętej w poprzedniej kadencji przez członków obu partii rezolucji Izby Reprezentantów wspierającej Trójmorze. Przypominają także o zobowiązaniu rządu USA do przekazania miliarda dolarów na Fundusz Trójmorza, z czego wydatek na ten cel 300 mln dolarów został już zaakceptowany przez administrację. “Wzywamy do utrzymania tej inwestycji i dalszego priorytetowego traktowania mocnego wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza, jak również współpracy z naszymi sojusznikami, w tym z Unią Europejską, w celu zwiększenia publicznych i prywatnych inwestycji w Fundusz Trójmorza” – apelują autorzy listu.

Dokument podpisali m.in. Marcy Kaptur, Gregory Meeks i Steve Cohen z Partii Demokratycznej oraz Steve Womack, Brian Fitzpatrick i Adam Kinzinger z Partii Republikańskiej.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Gaz-System rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

AB

Jak bardzo zaawansowane są prace przy Przekopie Mierzei Wiślanej? „Pierwszy etap ukończyliśmy niemal w 90 procentach”

KM

Premier: Nord Stream 2 zagrożeniem dla pokoju w Europie, apelujemy do Niemców, by nie otwierali gazociągu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie