Polski Portal Morski
Aktualności Inne Ministerstwo

Andrzej Adamczyk: w połowie br. przetarg na zachodnią obwodnicę Szczecina

W połowie 2021 r. ogłosimy przetarg na zachodnią obwodnicę Szczecina – zapowiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ta wyczekiwana w stolicy Pomorza Zachodniego droga będzie od północy i zachodu omijać aglomerację szczecińską.

„W 2018 r. zapewniliśmy środki finansowe na badania geologiczne, które pozwalają na przygotowanie zachodniej obwodnicy Szczecina” – powiedział podczas wideokonferencji w Szczecinie Adamczyk. „Te prace się zakończyły. W połowie br. ogłosimy przetarg na realizację zachodniej obwodnicy Szczecina” – dodał Adamczyk.

Obwodnica to jedna z najważniejszych inwestycji w regionie – powiedział dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner. „To jest ponad 50 kilometrów drogi ekspresowej. Bardzo ważna z perspektywy mieszkańców. Ta inwestycja pozwoli komfortowo wjeżdżać i wyjeżdżać z miasta” – dodał.

„Ważnym elementem inwestycji jest również tunel, który będzie najdłuższym tunelem w Polsce” – kontynuował Lendner. Jak dodał, „tunel będzie miał 5 kilometrów długości tak, aby zakłady chemiczne w Policach mogły współistnieć z zachodnią obwodnicą Szczecina”.

Zachodnia obwodnica Szczecina będzie od północy i zachodu omijać aglomerację szczecińską. Droga będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3 i A6, poprawiając w znaczny sposób skomunikowanie Polic i całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad.

Obecnie, by dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ trzeba przejechać prawie 60 kilometrów, w tym przez centrum Szczecina. Po powstaniu obwodnicy trasa skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie. Z centrum Szczecina zostanie wyprowadzona znacząca część ruchu samochodowego, w tym ruch pojazdów do zakładów chemicznych w Policach.

Kluczowe węzły dla skumulowania z ZOS lewobrzeżnej części Szczecina

źródło:PAP/zd:Minister Marek Gróbarczyk/ Popieramy Artura Szałabawkę

Zobacz podobne

PKN Orlen będzie wykorzystywał oczyszczone miejskie ścieki w zakładzie produkcyjnym w Płocku

BS

„Sołdek” kończy 73 lata! Niezwykły statek Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wciąż bije rekordy popularności

BS

Zakończenie inwestycji pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście  

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie