Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Wyjątkowe oprowadzanie kuratorskie po gdańskim Żurawiu

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na filmowe zwiedzanie Żurawia – największego dźwigu portowego dawnej Europy. Przewodnikiem po jednym z najsłynniejszych gdańskich zabytków będzie kurator wystawy stałej – Wojciech Ronowski. Pierwszą część oprowadzania będzie można obejrzeć już w piątek 19 lutego o godzinie 17:00, a kontynuować w sobotę 20 lutego od godziny 12:00. NMM zaprasza na swoje kanały społecznościowe na Facebooku i YouTube.

Oprowadzanie to jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ za jego pośrednictwem po raz ostatni będzie można zobaczyć wnętrza Żurawia w ich dotychczasowej postaci. Już niedługo zakończy się stara wystawa i przystąpimy do generalnego remontu naszego oddziału, wraz z instalacją nowej wystawy stałej.

W trakcie oprowadzania kuratorskiego poznamy historię portu gdańskiego w czasach jego największej świetności, w wiekach XVI i XVII. Był on wówczas absolutnym hegemonem na Bałtyku pod względem liczby obsługiwanych statków i ilości przechodzących przez niego towarów. Dowiemy się, z jakimi problemami nawigacyjnymi borykali się kapitanowie żaglowców, zmierzających do naszego portu. Poznamy działanie dawnych portowych urządzeń przeładunkowych, a przede wszystkim schemat działania serca zabytku – jego mechanizmu dźwigowego. Zajrzymy także do wnętrz mieszczańskich dawnego Gdańska oraz do warsztatów rzemieślników portowych.

Warto być w najbliższy piątek i sobotę z Żurawiem, gdyż jego ponowne otwarcie dla zwiedzających nastąpi dopiero za około 3 lata! Przed Muzeum czas intensywnych prac budowlanych, modernizacyjnych i konserwatorskich, których postępy również będą relacjonowane.


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło NMM Gdańsk

Zobacz podobne

Rząd przyjął projekt noweli Prawa wodnego

BS

USA/ Ekipa nurków próbuje zlokalizować źródło wycieku ropy po huraganie Ida

KM

Portowa Straż Pożarna na ćwiczeniach

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie