Polski Portal Morski
Aktualności Inne Porty Technologie Ważne

Urządzenie do produkcji polipropylenu już w Policach. Postępy w budowie fabryki

Realizacja projektu „Polimery Police” weszła w kluczową fazę. Do Polic właśnie dotarły dwa wielkogabarytowe urządzenia, niezbędne do uruchomienia instalacji. Na terenie Zakładów Chemicznych, powstaje nowoczesny kompleks petrochemiczny o mocy produkcyjnej prawie 450 tysięcy ton polipropylenu rocznie.

To był historyczny, bo największy tego typu transport do Portu Morskiego w Policach.

– Mamy dosyć spore urządzenie. Największe urządzenie które będzie zainstalowane w nowej fabryce Polimery Police, to jest splitter, czyli rozdzielacz gazu – wyjaśnia Tomasz Panas, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A..



Urządzenie imponuje rozmiarami – ma blisko 100 metrów wysokości i waży prawie 900 ton. Już od połowy stycznia, systematycznie dostarczane są kolejne wielkogabarytowe urządzenia, niezbędne do uruchomienia instalacji. Przy budowie fabryki pracuje około dwóch tysięcy ludzi.

– To jest historyczne nie tylko dla nas tutaj, dla lokalnej społeczności, dla całego Pomorza Zachodniego, a śmiem twierdzić, że nawet dla Polski. Takiej inwestycji dawno nie było w Polsce – podkreślił Tomasz Panas, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A..

Urządzenie czeka teraz na transport na plac budowy. To skomplikowana operacja, podobnie, jak jego montaż. – Zamontowany zostanie specjalny dźwig o nośności około 1200 ton i wysięgu ramienia 120 metrów. Te urządzenie będzie musiało być podniesione w pionie i będzie stawiane około 12-14 dni – tłumaczy Mariusz Różycki, manager projektu z Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A..

Postępy przy budowie fabryki widać gołym okiem. Stan zaawansowania prac wynosi już ponad 40 procent. To jedna z największych obecnie inwestycji gospodarczych Europy. „Polimery Police” to również strategiczne przedsięwzięcie Grupy Azoty.

– Mamy do czynienia z absolutnie nowoczesnym przedsięwzięciem, prowadzonym na bardzo dużą skalę. Innowacyjnym w swojej technologii, ale także które ma niewiele odpowiedników w Europie, tak więc w ten sposób Police, Szczecin i cały region staną się takim centrum można powiedzieć, jeżeli chodzi o produkcję polimeru i to najwyższej jakości – oświadczył Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Plac budowy przekazano wykonawcy na początku ubiegłego roku, ale najistotniejsze decyzje dla regionu zapadły dużo wcześniej.

– To rząd Prawa i Sprawiedliwości, Pana Mateusza Morawieckiego – dał szansę Zakładom Chemicznym Azoty w Policach, aby ta inwestycja, czyli fabryka polipropylenu mogła tutaj u nas być budowana i aby w ten sposób wzmacniać nasz region – zaznaczyła Małgorzata Jacyna-Witt, przew. klubu radnych PiS w sejmiku woj.


To najbardziej ambitna od dziesięcioleci, inwestycja w polską branżę chemiczną. Imponować może też jej budżet – to aż 7 miliardów złotych.

– To praktycznie rzecz biorąc – dwa razy tyle ile kosztowało wybudowanie gazoportu w Świnoujściu, a więc jest to rzeczywiście inwestycja niewyobrażalnie ogromna i kosztochłonna, ale też tak kosztochłonna, dlatego że na absolutnym top światowym poziomie nowoczesności – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP, wyp. arch.

W ramach inwestycji powstaje zakład produkujący propylen i polipropylen wraz z infrastrukturą logistyczną, a także nowy terminal przeładunkowo-magazynowy, który będzie mógł przyjmować duże statki. „Polimery Police” są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie surowca zarówno w Polsce, jak i na świecie. – Trzeba powiedzieć, że bliskość granicy z Niemcami powoduje to i można to już chyba powiedzieć, że są prowadzone już dosyć zaawansowane rozmowy, na temat możliwości sprzedaży części produkcji polipropylenu do Niemiec – powiedział dr hab. Leonard Rozenberg, prof. ZUT, ekonomista.

Polipropylen, który będzie produkowany w Policach, to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych. Jest stosowane m.in. w produkcji części samochodowych, opakowań czy sprzętu medycznego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest koreańska firma Hyundai Engineering. Co ważne, da ona nawet 400 miejsc pracy i ponad tysiąc w firmach kooperujących.

– Żeby ta marża zostawała w Polsce, żeby wytwarzać produkt, który spowoduje, iż nie będziemy importerem tworzyw polipropylenu, a będziemy eksporterem – tłumaczył dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., wyp, arch.

Zakończenie budowy planowane jest pod koniec przyszłego roku, a uruchomienie fabryki w pierwszy kwartale 2023 roku.

Źródło: TVP3 Szczecin

Zobacz podobne

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

AB

Nowe znaczenie Bałtyku

BS

Finanse, kapitał, gospodarka a niepewność geopolityczna

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie