Polski Portal Morski
Aktualności Inne Porty Technologie Ważne

Urządzenie do produkcji polipropylenu już w Policach. Postępy w budowie fabryki

Realizacja projektu „Polimery Police” weszła w kluczową fazę. Do Polic właśnie dotarły dwa wielkogabarytowe urządzenia, niezbędne do uruchomienia instalacji. Na terenie Zakładów Chemicznych, powstaje nowoczesny kompleks petrochemiczny o mocy produkcyjnej prawie 450 tysięcy ton polipropylenu rocznie.

To był historyczny, bo największy tego typu transport do Portu Morskiego w Policach.

– Mamy dosyć spore urządzenie. Największe urządzenie które będzie zainstalowane w nowej fabryce Polimery Police, to jest splitter, czyli rozdzielacz gazu – wyjaśnia Tomasz Panas, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A..Urządzenie imponuje rozmiarami – ma blisko 100 metrów wysokości i waży prawie 900 ton. Już od połowy stycznia, systematycznie dostarczane są kolejne wielkogabarytowe urządzenia, niezbędne do uruchomienia instalacji. Przy budowie fabryki pracuje około dwóch tysięcy ludzi.

– To jest historyczne nie tylko dla nas tutaj, dla lokalnej społeczności, dla całego Pomorza Zachodniego, a śmiem twierdzić, że nawet dla Polski. Takiej inwestycji dawno nie było w Polsce – podkreślił Tomasz Panas, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A..

Urządzenie czeka teraz na transport na plac budowy. To skomplikowana operacja, podobnie, jak jego montaż. – Zamontowany zostanie specjalny dźwig o nośności około 1200 ton i wysięgu ramienia 120 metrów. Te urządzenie będzie musiało być podniesione w pionie i będzie stawiane około 12-14 dni – tłumaczy Mariusz Różycki, manager projektu z Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A..

Postępy przy budowie fabryki widać gołym okiem. Stan zaawansowania prac wynosi już ponad 40 procent. To jedna z największych obecnie inwestycji gospodarczych Europy. „Polimery Police” to również strategiczne przedsięwzięcie Grupy Azoty.

– Mamy do czynienia z absolutnie nowoczesnym przedsięwzięciem, prowadzonym na bardzo dużą skalę. Innowacyjnym w swojej technologii, ale także które ma niewiele odpowiedników w Europie, tak więc w ten sposób Police, Szczecin i cały region staną się takim centrum można powiedzieć, jeżeli chodzi o produkcję polimeru i to najwyższej jakości – oświadczył Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Plac budowy przekazano wykonawcy na początku ubiegłego roku, ale najistotniejsze decyzje dla regionu zapadły dużo wcześniej.

– To rząd Prawa i Sprawiedliwości, Pana Mateusza Morawieckiego – dał szansę Zakładom Chemicznym Azoty w Policach, aby ta inwestycja, czyli fabryka polipropylenu mogła tutaj u nas być budowana i aby w ten sposób wzmacniać nasz region – zaznaczyła Małgorzata Jacyna-Witt, przew. klubu radnych PiS w sejmiku woj.


To najbardziej ambitna od dziesięcioleci, inwestycja w polską branżę chemiczną. Imponować może też jej budżet – to aż 7 miliardów złotych.

– To praktycznie rzecz biorąc – dwa razy tyle ile kosztowało wybudowanie gazoportu w Świnoujściu, a więc jest to rzeczywiście inwestycja niewyobrażalnie ogromna i kosztochłonna, ale też tak kosztochłonna, dlatego że na absolutnym top światowym poziomie nowoczesności – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP, wyp. arch.

W ramach inwestycji powstaje zakład produkujący propylen i polipropylen wraz z infrastrukturą logistyczną, a także nowy terminal przeładunkowo-magazynowy, który będzie mógł przyjmować duże statki. „Polimery Police” są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie surowca zarówno w Polsce, jak i na świecie. – Trzeba powiedzieć, że bliskość granicy z Niemcami powoduje to i można to już chyba powiedzieć, że są prowadzone już dosyć zaawansowane rozmowy, na temat możliwości sprzedaży części produkcji polipropylenu do Niemiec – powiedział dr hab. Leonard Rozenberg, prof. ZUT, ekonomista.

Polipropylen, który będzie produkowany w Policach, to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych. Jest stosowane m.in. w produkcji części samochodowych, opakowań czy sprzętu medycznego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest koreańska firma Hyundai Engineering. Co ważne, da ona nawet 400 miejsc pracy i ponad tysiąc w firmach kooperujących.

– Żeby ta marża zostawała w Polsce, żeby wytwarzać produkt, który spowoduje, iż nie będziemy importerem tworzyw polipropylenu, a będziemy eksporterem – tłumaczył dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., wyp, arch.

Zakończenie budowy planowane jest pod koniec przyszłego roku, a uruchomienie fabryki w pierwszy kwartale 2023 roku.

Źródło: TVP3 Szczecin

Zobacz podobne

Zbadano wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

BS

Otwarto Krakowską Pijalnię Zdrojową – z wodą mineralną wydobywaną w centrum miasta

JJ

Kolejny krok do niezależności energetycznej. Coraz bliżej powstania farm wiatrowych na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie