Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Stocznie

Polska Marynarka Wojenna. Supernowoczesne fregaty rakietowe wybudują polskie stocznie

Polski przemysł stoczniowy jest w stanie zbudować fregatę rakietową przewidzianą w programie okrętu obrony wybrzeża Miecznik, finansowanie jest zapewnione – powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że umowa może zostać podpisana w tym roku.

„Rozpoczynamy proces intensywnej modernizacji Marynarki Wojennej. Fregata, która zostanie wyprodukowana w polskich stoczniach, będzie również wartościowa jeżeli chodzi o siłę rażenia” – zapewnił minister w TVP Info. Dodał, że „będzie to fregata wyposażona w rakiety porównywalne z tymi, jakimi dysponują nadbrzeżne dywizjony rakietowe”. (Składająca się z dwóch dywizjonów Morska Jednostka Rakietowa jest uzbrojona w pociski manewrujące NSM norweskiej firmy Kongsberg.)

Minister powiedział, że uzyskał zapewnienie, iż polski przemysł będzie w stanie zbudować te okręty.

„Odbyła się odprawa w gronie najwyższych dowódców Wojska Polskiego, konsultowałem się również z wykonawcami z polskich stoczni. Zostałem zapewniony, że okręt tej klasy może być wybudowany przez polski przemysł stoczniowy” – dodał Błaszczak.

„Oczywiście, to wymaga nadzoru, niedopuszczalna jest cała historia, jak miała miejsce w przypadku korwety Gawron, która powstawała przez ponad 18 lat” – zastrzegł szef MON. Według niego „nadzór sprawowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i zaangażowanie ze strony polskich stoczni dają gwarancję, że w krótkim czasie taki okręt powstanie”. „Sądzę, że w tym roku podpiszemy stosowny kontrakt” – zapowiedział Błaszczak.

Zaznaczył, ze główną przyczyną problemów z korwetą Gawron był brak stabilnego finansowania. „Zapewniłem stabilne finansowanie” – powiedział minister, przypominając rosnący udział wydatków obronnych w PKB.

Zaznaczył, że decyzja, by w pierwszej kolejności zamówić okręty obrony wybrzeża zapadła wobec przedłużających się rozmów o zakupie używanych okrętów podwodnych od Szwecji. „Nie byliśmy usatysfakcjonowani ceną tych okrętów ani czasem ich dostarczenia, więc po naradzie, po silnej jednoznacznej rekomendacji ze strony najważniejszych dowódców Wojska Polskiego taka decyzja zapadła” – podkreślił Błaszczak.

W poniedziałek szef MON poinformował, że z dużych przedsięwzięć modernizacji Marynarki Wojennej w pierwszej kolejności zostanie zamówiony nowy okręt obrony wybrzeża. Zakup dwóch takich jednostek, zbudowanych przez polski przemysł, został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2021-35 w programie Miecznik.

Plan przewiduje też zakup nowych okrętów podwodnych w programie Orka. MON przewiduje nabycie używanych jednostek jako rozwiązania pomostowego, które pozwoliłoby utrzymać ciągłość szkolenia załóg między wycofaniem posiadanych przez Polskę starych okrętów a zakupem nowych.

W ubiegłym roku resort informował o prowadzonych ze stroną szwedzką rozmowach w sprawie pozyskania zmodernizowanych szwedzkich okrętów podwodnych typu A17/Södermanland. Według mediów w grę wchodziłaby dzierżawa jednostek zakończona przekazaniem okrętów Polsce na własność. Oprócz Szwecji rozwiązania pomostowe proponowały także Francja i Niemcy, które wyraziły zainteresowanie dostarczeniem Polsce nowych okrętów podwodnych, deklarując przy tym daleko idącą współpracę przemysłową.

Źródło PAP Fot. 3.FO

Zobacz podobne

Stanisław Hryniewiecki – dowódca ORP „Gryf”

PL

PGE wyłoniła doradcę finansowego do aranżacji i pozyskania finansowania dla budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3

JJ

250. dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie