Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Wycofanie ze służby ORP Burza

24 lutego 1960 rok – tego dnia zasłużony niszczyciel ORP „Burza” został oficjalnie wycofany z listy jednostek bojowych Marynarki Wojennej. Czynną służbę zakończył już w roku poprzedzającym, wtedy też zapadała decyzja przekształcenia weterana w okręt – muzeum z miejscem postoju w Gdyni. Na okręcie rozpoczęły się prace adaptacyjne do nowej roli.

31 maja 1960 ORP „Burza” został przeklasyfikowany na okręt-muzeum – w tej roli zwiedziło go 3,75 mln osób. 28 czerwca 1976 na ORP „Burza” została opuszczona bandera, a 1 maja 1976 rolę okrętu-muzeum przejął ORP „Błyskawica”. 31 grudnia 1976 ORP „Burza” został ostatecznie skreślony z listy okrętów MW i przeznaczony na poligon przeciwpożarowy, a we wrześniu 1977 został złomowany w Świnoujściu.

Biało-czerwoną wojenną banderę podniesiono na ORP „Burza” 10 sierpnia 1932 . W obliczu groźby wybuchu wojny w ramach realizacji rozkazu „Peking”  trzy nasze niszczyciele – „Grom”, „Błyskawica” i właśnie „Burza” – wyszły z Gdyni 30 sierpnia 1939 roku kierując się do Wielkiej Brytanii.

ORP „Burza” aktywnie uczestniczył w wielu operacjach wojennych m.in. w obronie Norwegii, ewakuacji alianckich wojsk z Francji, osłonie konwojów atlantyckich, działaniach u brzegów Afryki Północnej. Wobec pogarszającego się stanu technicznego okręt przeszedł do rezerwy, a od  listopada 1944 służył jako okręt szkolny. W styczniu 1946 okręt pełnił funkcję bazy okrętów podwodnych w Harwich, a w maju po ogłoszeniu decyzji o demobilizacji Polskich Sił Zbrojnych opuszczono na nim polską banderę.

Na mocy międzynarodowych porozumień zapadła decyzja o powrocie ORP „Burza” do Polski. W połowie lipca 1951 holownik PRO „Swarożyc” przyholował „Burzę” do Gdyni. Rozpoczęto na nim prace remontowo-modernizacyjne. Po przezbrojeniu okręt wyposażono w cztery pojedyncze armaty B-34-U kal. 100 mm, cztery stanowiska zdwojonych dział plot. 37 mm i nowe wyrzutnie bomb głębinowych. Wyraźnej zmianie uległa także sylwetka okrętu, w miejsce trzech pojedynczych kominów, ustawiono jeden szeroki i drugi wąski. Wreszcie 3 kwietnia 1955 wcielono ORP „Burza” w skład Marynarki Wojennej PRL jako okręt obrony przeciwlotniczej.

Źródło MMW Gdynia

Zobacz podobne

Niemcy/ Minister gospodarki nie spodziewa się, by doszło do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1

KM

Gdańska Stocznia Remontowa zerwała kontrakty z Rosjanami

KM

PERN wyda w tym roku prawie 90 mln na remonty infrastruktury krytycznej

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie