Polski Portal Morski
Aktualności Porty Żegluga

Port Świnoujście. Nowoczesny port promowy i terminal LNG

Port Świnoujście to ponad pięć i pół kilometra nabrzeży, nowoczesny terminal promowy i gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Port w Świnoujściu może przyjmować statki o zanurzeniu do 13,5 m i długości do 270 m.

Jednym z głównych elementów tego portu jest największy w Polsce terminal obsługujący suche ładunki masowe, przede wszystkim węgiel – zarówno w eksporcie jak i w imporcie, a także rudę importowaną dla hut polskich, czeskich i słowackich. Kolejnym elementem oferty portu w Świnoujściu jest terminal promowy wyposażony w pięć stanowisk do obsługi promów pasażersko-samochodowych i samochodowo-kolejowych na trasie do/ze Szwecji. W Świnoujściu powstał także nowy terminal specjalizujący się w przeładunkach towarów rolno- spożywczych, wyposażony w magazyny płaskiego składowania o łącznej pojemności 50 tys. ton. Porty morskie w Świnoujściu i Szczecinie są ze sobą ściśle związane gospodarczo tworząc zespół portów. Łączy je także jeden tor wodny przechodzący przez Zalew Szczeciński. Wszystkie duże statki morskie by dopłynąć do Szczecina, muszą przepłynąć przez port w Świnoujściu. Oba porty są zarządzane Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Porty w Szczecinie i Świnoujściu tworzą uniwersalny kompleks portowy (jeden z największych na Bałtyku), który odgrywa jedną z głównych ról w polskiej gospodarce morskiej.

Film ZMPSiŚ

Zobacz podobne

MI: inwestycje przeciwpowodziowe w aglomeracji krakowskiej mają charakter priorytetowy

KM

Prognoza fal na Bałtyku

BS

Statki ze zbożem wypłynęły z ukraińskich portów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie