Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Żołnierze Wyklęci: jeden cel – niepodległość

Po raz jedenasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po latach zapomnienia, żołnierze podziemia antykomunistycznego wrócili jako bohaterowie.

To polskie święto państwowe ustanowione zostało 3 lutego 2011 roku i poświęcone jest pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy mając świadomość, że okupacja niemiecka zastąpiona została rosyjską, stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej ojczyźnie. Żołnierze Wyklęci, zwani także jako Żołnierze Niezłomni, tworząc powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. W 1944 r. na długą i zaszczytną drogę powstańczych zrywów weszli wychowani i ukształtowani w patriotycznej atmosferze II Rzeczypospolitej Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni. W ich szeregi przez następne dziesięć lat wstąpiło od 120 do 180 tys. ludzi zdecydowanych na nierówną walkę, w której zwyciężyć nie mogli. 

Film/fot. IPN

Zobacz podobne

Oficjalna zgoda na modernizację infrastruktury posadowienia nowego doku podpisana 

KM

Największa w historii refulacja plaży w Orłowie na ukończeniu

BS

Wiceszef MSZ: w Afryce i krajach arabskich jest zainteresowanie zwiększeniem importu polskiego zboża

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie