Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Żołnierze Wyklęci: jeden cel – niepodległość

Po raz jedenasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po latach zapomnienia, żołnierze podziemia antykomunistycznego wrócili jako bohaterowie.

To polskie święto państwowe ustanowione zostało 3 lutego 2011 roku i poświęcone jest pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy mając świadomość, że okupacja niemiecka zastąpiona została rosyjską, stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej ojczyźnie. Żołnierze Wyklęci, zwani także jako Żołnierze Niezłomni, tworząc powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. W 1944 r. na długą i zaszczytną drogę powstańczych zrywów weszli wychowani i ukształtowani w patriotycznej atmosferze II Rzeczypospolitej Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni. W ich szeregi przez następne dziesięć lat wstąpiło od 120 do 180 tys. ludzi zdecydowanych na nierówną walkę, w której zwyciężyć nie mogli. 

Film/fot. IPN

Zobacz podobne

Ćwiczenia załadunku rakiet w gdyńskim porcie wojennym

AB

Jak powstaje gazociąg?

BS

Ruszyły testy gazociągu między Polską a Słowacją

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie