Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra

2w1, czyli “Gdańska Szkoła pod Żaglami” podczas “The Tall Ships Races”

Wyjątkowa propozycja dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs w naszym kalendarzu. Tym razem “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież na dwa ostatnie etapy światowej sławy regat “The Tall Ships Races” organizowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie edukacji żeglarskiej STI. 16-dniowy rejs, dwa wyścigi, ze stolicy Estonii Tallina do stolicy Wysp Alandzkich Mariehamn i stamtąd najdłuższy finałowy etap do Szczecina.

Gdańska Szkoła pod Żaglami” to najdłuższy w sezonie rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

“The Tall Ships Races” to natomiast impreza jedyna w swoim rodzaju. Łącząca w sobie żeglarstwo, przyjaźń, młodość, turystyczne i rozrywkowe atrakcje oraz regatowe emocje. A gdy dodamy do tego kumulację obecności najpiękniejszych żaglowców i jachtów świata, to moc wrażeń i wspomnień jest gwarantowana!

Połączenie ww. przedsięwzięć w jednym rejsie daje nam gotowy przepis na przygodę życia! Ten 16-dniowy rejs będzie dla młodzieży niepowtarzalną okazją, by w doborowym towarzystwie zdobywać żeglarskie szlify i kształcić się w ramach “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. A i atrakcji turystycznych nie zabraknie, bo już sama stolica urokliwych Alandów to mekka żeglarstwa, za sprawą legendarnego statku-muzeum “Pommern”, swego czasu jednego z najszybszych żaglowców transportowych świata.

W morzu, oprócz ścigania się, realizowana będzie wielopoziomowa edukacja przez przygodę i doświadczanie. Budowa żaglowca, obsługa takielunku, podstawy nawigacji i meteorologii, morskie tradycje i obyczaje oraz postać gen. Mariusza Zaruskiego – prekursora wychowania morskiego Polaków, to tylko niektóre propozycje z bogatego programu edukacyjnego szkoły, który współtworzą sami załoganci.

Zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do 18.04.2021 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych portów, prezentacja multimedialna z wybranej tematyki, zabawa integracyjna itp.). A zatem, pióra w dłoń, klawiatury komputerowe na start i do dzieła!

Rejs wystartuje w sobotę 17.07.2021 r. w Tallinie. Rozpoczniemy go od przygotowań rejsowych, niezbędnych szkoleń oraz zwiedzania miasta. Rejs zakończy się 1.08.2021 r. w Szczecinie, skąd młodzież wróci do swoich domów, ale już nie na pokładzie żaglowca, ponieważ “Generał Zaruski” popłynie ze Szczecina w swój kolejny rejs z nową załogą szkolną.

W rejsie weźmie udział 20 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły znajdziecie w regulaminie oraz prezentacji programu “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” (pliki do pobrania po lewej stronie).

Niezbędnym wymogiem organizatora “The Tall Ships Races” umożliwiającym wzięcie udziału w regatach jest ukończenie 15 roku życia w momencie zamustrowania na statek w dniu 17.07.2021 r. Prosimy mieć to na uwadze podczas składania swoich zgłoszeń w procesie rekrutacji.

WAŻNE! Z uwagi na niepewną w dalszym ciągu sytuację związaną z pandemią koronawirusa i obostrzenia sanitarne, należy liczyć się z ewentualnością różnych decyzji organizatora regat, które mogą wpłynąć na przebieg imprezy lub nawet jej odwołanie. Należy mieć także na uwadze fakt, iż w związku z przepisami sanitarnymi w państwach/portach goszczących uczestników zlotu, wymagane mogą być od uczestników zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Jeśli taki wymóg się pojawi, będziemy Państwa informować.

źródło: sportgdansk.pl

Zobacz podobne

Połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS wchodzi w decydującą fazę

BS

GIPL zwiększył bezpieczeństwo energetyczne Litwy i Polski

BS

Respiratory od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście już w szpitalu. Akcja Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego trwa

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie