Polski Portal Morski
Aktualności Extra Stocznie

Wodowanie lodołamacza liniowego „Ocelot” w stoczni „Remontowa Shipbuilding”

Tak właśnie wyglądało wodowanie techniczne lodołamacza liniowego „Ocelot” w stoczni „Remontowa Shipbuilding” w Gdańsku. „Ocelot” to jedna z nowych jednostek, która zasiliła flotę Wód Polskich, liczącą obecnie 25 lodołamaczy. Docelowo ma być ich 30.

Obecny podczas wodowania lodołamacza Wiceminister Grzegorz Witkowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury powiedział:

– Ostatnie tygodnie pokazały, jak ważne są te jednostki dla bezpieczeństwa naszych obywateli. Wody Polskie przechodzą czas próby – nowoczesne lodołamacze są niezbędne dla prowadzenia skutecznych akcji na naszych rzekach. Dzisiejsze wodowanie pokazuje także, że zamówienia publiczne są bardzo ważne dla polskiej gospodarki, szczególnie w czasach pandemii.

Lodołamacz liniowy Ocelot ma pracować za lodołamaczami czołowymi, poszerzając wycięty w lodzie tor wodny i krusząc krę lodową powstałą w wyniku lodołamania, aby zapobiec jej zlepianiu się i tworzeniu okładów lodowych. Rola tego typu lodołamaczy jest znacząca, zważywszy na specyfikę Odry, jej małą głębokość oraz występowanie załamań i zwężeń w wielu jej lokalizacjach, które w łatwy sposób mogłyby prowadzić do powstawania zatorów spowodowanych przez spływające kry lodowe.

Druga jednostka serii – Tarpan (B105/2) – jest właśnie wyposażana w stoczniowej hali i 18 marca br. spłynie na wodę, zaś oba statki Remontowa Shipbuilding przekaże armatorowi w drugim kwartale br.

Źródło Remontowa Shipbuilding SA

Zobacz podobne

Gas -Trading ma trzy mobilne stacje regazyfikacji LNG

AB

Szpital Unii Lubelskiej zakupi sprzęt do szybszego wykrywania COVID-19, dzięki ZMPSiŚ, PT i MSR Gryfia.

Autor

Z gdyńskiej mariny na Rolex Fastnet Race 2021

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie