Polski Portal Morski
Extra

PZŻ. Świetny dzień Polaków w żeglarskich mistrzostwach Europy i świata

To był bardzo udany dzień dla polskich żeglarzy w Vilamourze. W mistrzostwach Europy olimpijskiej klasy RS:X prowadzenie objęła Zofia Klepacka (Legia Warszawa). Szansę na medale mają też Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdansk) oraz Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski). Z kolei w mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie 470 do gry wróciły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

Zofia Klepacka do dzisiejszych wyścigów przystępowała z drugiego miejsca i miała ogromną ochotę zaatakować pozycję liderki, którą zajmowała Charline Picon (Francja), mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro. Plan się powiódł, Zofia Klepacka trzy dzisiejsze wyścigi kończyła na miejscach 6, 2 i 3, co pozwoliło jej na objęcia prowadzenia. Picon ma taką samą liczbę punktów. Na 15 miejsce spadła Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski).

– Dzisiaj na akwenie ponownie mieliśmy słabszy wiatr, od 7 do 10 węzłów i troszeczkę prądu pokrywającego się z kierunkiem wiatru. Zosia dzisiaj świetnie startowała, trzy razy odpaliła rakietę na starcie, bardzo dobrze żeglowała pierwszą halsówkę, ale czasami brakowało jej szczęścia. Niemniej zaliczyła trzy bardzo dobre wyścigi. Stawka w czołówce jest bardzo wyrównana, Charline Picon ma tyle samo punktów co Zosia i zapowiada się ciekawa walka – mówi Cezariusz Piórczyk, trener Kadry Narodowej RS:X kobiet.

Wśród mężczyzn obaj nasi reprezentanci pływali równo i na bardzo zbliżonym poziomie, kończąc wyścigi w ścisłej czołówce. W efekcie obaj utrzymali miejsca zajmowane po wczorajszych wyścigach. Piotr Myszka (AZS AWFIS Gdańsk) jest czwarty, a Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski) piąty. Obaj mają po 31 punktów i do miejsca medalowego tracą 11 punktów. Prowadzi Kiran Badloe (Holandia), aktualny mistrz świata. Jutro ostatnie wyścigi w serii finałowej, a w sobotę Medal Race. Wyniki tutaj:

http://vilamourasailing.sailti.com/en/default/races/race-resultsall/text/2021-rs-x-windsurfing-european-and-youth-european-championships-open-trophy-en/menuaction/index

Świetny dzień zanotowała dzisiaj też załoga Skrzypulec & Ogar-Hill w mistrzostwach świata olimpijskiej klasy 470. Agnieszka i Jola w dwóch dzisiejszych wyścigach finiszowały na miejscach 5 i 6 i w efekcie awansowały na szóste miejsce w “generalce”.

– Pierwszy wyścig to 7-9 węzłów wiatru, płaska woda, w drugim nawet 12 węzłów i fala z kierunku oceanicznego. To były dwa dobre wyścigi, mogło być nawet trochę lepiej, bo dziewczyny straciły dwa miejsca w pierwszym wyścigu. Niemniej cieszy dobra szybkość i dobre decyzje taktyczne. Dziewczyny zachowują spokój, a rywalki się trochę “gotują”. W tych regatach każdy popełnia błędy, my na szczęście wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich dni, kiedy to można było narzekać na brak czucia wiatru. Nie ma się co dziwić, wszak z powodu pandemii regaty praktycznie się nie odbywały, a my mieliśmy przerwę w treningach z powodu kontuzji Agnieszki. Regaty te, to niepowtarzalna okazja do nauki i żeglugi pod presją, w trudnych warunkach i w silnej stawce. Dzisiaj wróciliśmy do gry! Jutro dwa kolejne wyścigi, a w sobotę Medal Race i wierzę, że dziewczyny do niego awansują – mówi Zdzisław Staniul, trener naszej załogi

Wyniki tutaj: https://2021worlds.470.org/en/default/races/race-resultsall

źródło PZŻ

Najświeższe informacje z branży morskiej znajdą Państwo na portalu morskim Polska Morska

Zobacz podobne

The Ocean Race Europe Prologue w Gdyni. Trwa żeglarskie święto!

AB

Wkrótce finał prac przy odbudowie wału przeciwpowodziowego nad Kanałem Królewskim

AB

Poznaj Gdynię Tadeusza Wendy

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie