Polski Portal Morski
Aktualności Extra Porty Technologie

Transport wielkogabarytowych urządzeń do Portu Morskiego Police

Do Polic dotarły dwa wielkogabarytowe urządzenia, niezbędne do uruchomienia instalacji. Na terenie Zakładów Chemicznych, powstaje nowoczesny kompleks petrochemiczny o mocy produkcyjnej prawie 450 tysięcy ton polipropylenu rocznie.

Operacja transportu najwyższego aparatu instalacji projektu „Polimery Police” – propan-propylen splitter, którego wysokość wynosi 96 m.

Statek „Jumbo Jubilee” 14 lutego przywiózł kolejne elementy do budowy Polimerów Police, w tym ogromne i zarazem kluczowe dla nowej fabryki urządzenie: tzw. propan-propylen splitter. Urządzenie zostało załadowane na ciężarowiec w chińskim porcie Zhangjiagang na początku stycznia br. Waży 889 ton i ma wysokość 96 m.

W ramach inwestycji powstaje zakład produkujący propylen i polipropylen wraz z infrastrukturą logistyczną, a także nowy terminal przeładunkowo-magazynowy, który będzie mógł przyjmować duże statki. Ta inwestycja ma również znaczenie dla gospodarki morskiej .

„Polimery Police” są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie surowca zarówno w Polsce, jak i na świecie. – Trzeba powiedzieć, że bliskość granicy z Niemcami powoduje to i można to już chyba powiedzieć, że są prowadzone już dosyć zaawansowane rozmowy, na temat możliwości sprzedaży części produkcji polipropylenu do Niemiec – powiedział dr hab. Leonard Rozenberg, prof. ZUT, ekonomista.

Polipropylen, który będzie produkowany w Policach, to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych. Jest stosowane m.in. w produkcji części samochodowych, opakowań czy sprzętu medycznego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest koreańska firma Hyundai Engineering. Co ważne, da ona nawet 400 miejsc pracy i ponad tysiąc w firmach kooperujących.

– Żeby ta marża zostawała w Polsce, żeby wytwarzać produkt, który spowoduje, iż nie będziemy importerem tworzyw polipropylenu, a będziemy eksporterem – tłumaczył dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., wyp, arch.

Zakończenie budowy planowane jest pod koniec przyszłego roku, a uruchomienie fabryki w pierwszy kwartale 2023 roku.

Źródło TVP 3 Szczecin film Grupa Azoty

Zobacz podobne

Przekop Mierzei: jest przetarg na kolejny etap inwestycji

BS

Uczą, jak dbać o czystość wód i bezpieczeństwo. „Aktywni Błękitni – przyjazna szkoła na wodzie”

JK

Konferencja dowódców marynarek wojennych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie