Polski Portal Morski
Aktualności Extra

PZŻ. Klepacka powalczy o złoto! Pozostali Polacy bez szans na medale

Zakończyły się wyścigi eliminacyjne zarówno w mistrzostwach Europy w żeglarskiej klasie RS:X, jak i w mistrzostwach świata w klasie 470. W dzisiejszych wyścigach medalowych zobaczymy reprezentantów Polski, ale tylko Zofia Klepacka ma szansę na medal. Polka zapowiada walkę o złoto!

Po czwartkowych wyścigach zawodniczka Legii Warszawa była liderką, w piątek spadła na drugą pozycję, ale ma tylko jeden punkt straty do liderującej mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro Charlin Picon (Francja). Klepacka na 10 wyścigów eliminacyjnych aż 6 kończyła w pierwszej trójce. Na 14 miejscu plasuje się Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski), ale jej nie zobaczymy w jutrzejszy Wyścigu Medalowym, do którego awans uzyskało 10 najlepszych zawodniczek.

– Jesteśmy zadowoleni, a mogło być jeszcze lepiej. Ostatni dzisiejszy wyścig Zosia skończyła na 11 miejscu i był to zdecydowanie jej najsłabszy występ w tych mistrzostwach. Na szczęście nie straciła wiele i jest bezpośredni kontakt z Charline Picon. W wyścigu medalowym będzie próba nerwów, punkty w nim naliczane są podwójnie, więc mogą być spore przetasowania w stawce, ale tu nie ma co kalkulować. Zosia chce zaatakować złoto – mówi Cezariusz Piórczyk, trener Kadry Narodowej Kobiet RS:X.

Szans na medal nie mają Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski) i Piotr Myszka (AZS AWFIS Gdańsk). Obaj dzisiaj zanotowali po jednym słabszym wyścigu, liderzy zaś pływali bez wpadek i powiększyli przewagę. W efekcie obaj Polacy w jutrzejszym wyścigu medalowym skupiać się będą na obronie i tak bardzo dobrych pozycji – Furmański jest czwarty i o 1 punkt wyprzedza piątego Myszkę. Prowadzi Ofek Elimelech (Izrael), który wyprzedza dwukrotnego mistrza świata Kirana Badloe (Holandia).

– To był trudny dzień, wiało od brzegu, raz z lewej, raz z prawej, silniejszy, słabszy, gwałtowne zmiany w trakcie wyścigu, komuś przywiało lepiej, komuś gorzej. Takie jest żeglarstwo, nie jest źle, mogło być lepiej. Skupiamy się z Radkiem na obronie pozycji, a ja osobiście bardzo się cieszę z możliwości rywalizacji. Po niedawnej kontuzji nie ma już śladu, pęknięte żebro się zagoiło, więc mogę robić formę na igrzyska – mówi Piotr Myszka.

W wyścigu medalowym mistrzostw świata w klasie 470 zobaczymy także Agnieszkę Skrzypulec i Jolantę Ogar. Regaty te, podobnie jak mistrzostwa Europy w klasie RS:X rozgrywane są w portugalskiej Vilamourze. Nasza olimpijska załoga nie utrzymała szóstego miejsca zajmowanego po wczorajszym dniu i po dzisiejszych dwóch wyścigach kończonych w połowie drugiej 10 spadła na 10 miejsce, ostatnie premiowane startem w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. Medalistów mistrzostw świata w klasie 470 oraz mistrzostw Europy w klasie RS:X poznamy w dniu jutrzejszym.
Wyniki:
MŚ 470 – https://2021worlds.470.org/en/default/races/race-resultsall
ME RS:X – http://vilamourasailing.sailti.com/en/default/races/race-resultsall/text/2021-rs-x-windsurfing-european-and-youth-european-championships-open-trophy-en/menuaction/race-links?fbclid=IwAR2OR3G-gOC00GlsO2ZO1X3QZCd8lbZHHeqm6tZfh2eU3km2A7upjhL3v0M

źródło PZŻ

Zobacz podobne

Gróbarczyk: program budowy promów musi być kontynuowany

MZ

Polska piątym w Europie eksporterem jachtów

KM

Wody Polskie: jedna trzecia wylotów do rzek nie ma wymaganych zezwoleń

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie