Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Kolejne cenne znaleziska na dnie Odry

Podstawę baterii przeciwlotniczej oraz beczkę do wytwarzania zasłon dymnych – udało się wyłowić z dna Odry. Teraz archeologowie zbadają przedmioty.

Wstępne oględziny wskazują na to, że były one na wyposażeniu marynarki wojennej III Rzeszy – mówi Aleksander Ostasz z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. – Ta podstawa na pewno była zamontowana, albo na jednostce pływającej, być może na nabrzeżu. Trudno powiedzieć. Z jakiś przyczyn znalazła się w wodzie. Nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego. Musimy ją przede wszystkim dobrze wyczyścić i wymyć.

Dla złomiarzy znaleziska miałyby małe znaczenie – dla archeologów natomiast – mają ogromne – dodaje Ostasz. – Najważniejsze, że udało się je znaleźć i wydobyć z wody i nie trafiły na złom. Teraz już są w rękach muzealników. Kolejny etap to będzie wyczyszczenie i konserwacja. Za jakiś czas trafią na ekspozycję muzealną, gdzie będzie można ja oglądać.

Znaleziska z dna toru wodnego pochodzą z lat 30-tych bądź 40-tych XX wieku. Po analizie i konserwacji trafią do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Źródło Radio Szczecin fot. /www.police24.pl

Zobacz podobne

Dzień Ratownika Morskiego

AB

Milion złotych na walkę z koronawirusem od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Autor

Port w Ystad przyjmie większe promy

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie