Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

Rusza przetarg na prace przygotowawcze dla stopnia wodnego w Siarzewie

12 marca 2021 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przekazało do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka, w Siarzewie, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach postępowania w procedurze unijnej.

– Budowa stopnia wodnego w Siarzewie to inwestycja niezwykle oczekiwana, przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły. Realizacja takich inwestycji to gwarancja bezpieczeństwa wodnego Polski, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia powodziowego i suszowego – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.  

Celem inwestycji jest zbudowanie progu piętrzącego. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych. Stopień wodny Siarzewo będzie także pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów. Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład. Projekt budowy stopnia wodnego Siarzewo przyniesie również korzyści finansowe  – Kaskada Dolnej Wisły to redukcja kosztów zagrożeń, energetyki odnawialnej i transportu oraz wzrost dochodów państwa i rozwój regionalny.

Budowa stopnia wodnego Siarzewo jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją. Tylko do 2017 roku inwestycję poparło kilkadziesiąt organizacji, w tym ekologicznych, i dziesiątki tysięcy mieszkańców centralnej Polski. W samym powiecie aleksandrowskim zebrano ponad 100 tys. podpisów poparcia dla tej inwestycji.

Przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld zł. Projekt będzie realizowany do 2029 r., a prace budowlane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.

Więcej informacji na stronie internetowej Wód Polskich: https://bit.ly/3ctBaE8

Źródło Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Międzyzdroje to jedna z letnich stolic Polski, którą z chęcią odwiedzają turyści i wczasowicze

MZ

W sobotę, po roku przerwy, może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Autor

Największy od 20 lat remont „Zawiszy Czarnego” dobiega końca

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie