Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

Marek Gróbarczyk: stopień na Wiśle w Siarzewie podniesie możliwości retencyjne i przeciwpowodziowe

Budowa stopnia wodnego w Siarzewie to inwestycja niezwykle oczekiwana, przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły – powiedział w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w piątek przekazało do publikacji ogłoszenie o przetargu na opracowanie dokumentacji dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka w Siarzewie wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach postępowania w procedurze unijnej.

„Budowa stopnia wodnego w Siarzewie to inwestycja niezwykle oczekiwana, przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły. Realizacja takich inwestycji to gwarancja bezpieczeństwa wodnego Polski, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia powodziowego i suszowego” – podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, cytowany w komunikacie resortu.

Celem inwestycji jest zbudowanie progu piętrzącego. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych.

„Stopień wodny Siarzewo będzie pozytywnie wpływał na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów, a elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład. Projekt budowy stopnia wodnego Siarzewo przyniesie również korzyści finansowe – Kaskada Dolnej Wisły to redukcja kosztów zagrożeń, energetyki odnawialnej i transportu oraz wzrost dochodów państwa i rozwój regionalny” – zaznaczono w komunikacie.

Budowa stopnia wodnego Siarzewo jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją. Tylko do 2017 roku inwestycję poparło kilkadziesiąt organizacji, w tym ekologicznych, i dziesiątki tysięcy mieszkańców centralnej Polski. W samym powiecie aleksandrowskim, w którym jest położone Siarzewo, zebrano ponad 100 tys. podpisów poparcia dla tej inwestycji.

Przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld zł. Projekt będzie realizowany do 2029 r., a prace budowlane mają się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 roku.

Źródło PAP fot. gov.pl

Zobacz podobne

W Wiedniu niemiecko-austriackie rozmowy o współpracy w sprawie dostaw gazu

BS

Nowa szansa dla terenów postoczniowych w Gdańsku

KM

Świnoujście. Terminal kontenerowy sercem uniwersalnego hubu

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie